REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Zabraknie 4 milionów dla strażaków

Opublikowano 08 lutego 2019, autor: Piotr Piotrowski

4,4 mln zł brakuje żagańskiej komendzie straży pożarnej na dokończenie nowej siedziby jednostki ratowniczo – gaśniczej przy ul. Nowej w Szprotawie.

O tym, że aż tyle brakuje, pożalił się radnym na sesji Rady Powiatu (6.02) komendant żagańskiej KP PSP mł. bryg. Marek Ławrecki.

Budowa nowej siedziby szprotawskich strażaków została wstrzymana przez zimę. Pracę zostaną wznowione wiosną tego roku.  Roboty od początku ubiegłego roku wykonuje firma Moris Polska z Warszawy,  za 9 mln 89 tys. zł.  Na ten rok strażacy mają zapewnione środki na kontynuację budowy, ale zabraknie na kolejny. Pieniądze pochodzą z funduszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oddanie strażnicy do użytku miało nastąpić we wrześniu przyszłego roku. Czy uda się dotrzymać terminu?

– Wierzę, że w tym roku uda się wybudować dach, bo fundamenty i ściany już są. W 2020 roku zabraknie nam na dokończenie inwestycji 4 mln 390 tys. zł.  Zanim inwestycja ruszyła, mieliśmy obietnicę, że zarząd powiatu wspomoże na kwotą 2 mln zł, do tej pory otrzymaliśmy tylko 400 tys. zł – oznajmił na sesji komendant.

– Można sobie tutaj robić koncert życzeń, ale my, podobnie jak każdy z samorządów boryka się z problemami finansowymi. Jeśli komendant wojewódzki się zdecydował na budowę, to wierzę, że zostanie na ukończona. My na początku pomogliśmy – odpowiada starosta Henryk Janowicz.

Znajdą kasę?

Starosta dodaje, że powiat nie ma takich funduszy, aby wyłożyć  obiecane 1 mln 600 tys. zł. W tej sytuacji, brakujących pieniędzy strażacy muszą szukać gdzie indziej, m.in.  w większej dotacji z ministerstwa.

Dwukondygnacyjny budynek jednostki ratowniczo-gaśniczej budowany  na działce o wielkości 9 tys. mkw. przy ul. Nowej. Oprócz części biurowej i socjalnej, będzie w nim hala garażowa z 12 stanowiskami, kanałem naprawczym, myjnią i warsztatami. Na zewnątrz będzie parkingi, plac gospodarczy oraz boisko. Do tego tzw. mała architektura, ławeczki, kosze i zieleń. Przypomnijmy, siedziba jednostki ratowniczo-gaśniczej w Szprotawie mieści się w poradzieckich garażach przy ul. Podgórnej.

Napisz komentarz »