REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Rak nas zabija

Opublikowano 08 lutego 2019, autor: Norbert Królik

Ponad 2 tys.700 papierosów „wypalił” w ubiegłym roku każdy mieszkaniec Żar, oddychając zatrutym powietrzem. Nie dziwi więc, że w powiecie żarskim jest najwięcej zachorowań na raka oskrzeli i płuc.

Alarmujące dane pochodzą z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który bada żarskie powietrze na stacji monitoringu przy ul. Szymanowskiego. Tak źle jeszcze nie było odkąd badane jest żarskie powietrze, czyli od 2014 roku. W ubiegłym roku oddychaliśmy najbardziej zatrutym i niebezpiecznym powietrzem w historii. Norma rakotwórczego benzo(a)pirenu była przekroczona średnio w ciągu całego roku o 600 procent, a maksymalne stężenie tej trucizny w lutym 2018 roku wyniosło ponad 5 tys. 500 proc normy. To tak jakby każdy mieszkaniec Żar nie biorąc nawet papierosa do ust wypalił w ciągu roku 2 tys. 709 papierosów. Przekroczona w 2018 roku była również norma pyłu zawieszonego PM 10. W ciągu roku było 38 dni, kiedy oddychaliśmy powietrzem, w którym było więcej pyłu niż pozwalają normy.

– Benzoapiren jest związkiem o działaniu rakotwórczym. Pył natomiast zawiera mnóstwo metali ciężkich, które odkładają się w organizmie, i wiele substancji smolistych. Im drobniejszy pył, tym głębiej dostaje się do oskrzeli i powoduje większe spustoszenie w organizmie – mówi prof. Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej.

 Nie dziwi więc, że w powiecie żarskim było najwięcej zachorowań na raka oskrzela i płuca oraz najwięcej zgonów spośród powiatów woj. lubuskiego w latach 2015-2016.

Najwięcej zgonów

Sytuacja w powiecie żarskim jest dramatyczna. Tylko w latach 2015-2016 na raka złośliwego zmarło w naszym powiecie 514 osób. Od 1999 roku, odkąd dostępne są dane w Krajowym Rejestrze Nowotworów w powiecie żarskim na raka zmarły już 4 tys 203 osoby. 

W tym samym czasie na nowotwory złośliwe w powiecie żarskim zachorowało 4 tys. 655 osób. To oznacza, że w ciągu zaledwie 17 lat w całym powiecie zachorowała na raka złośliwego co 20 osoba.

Z ostatnich dostępnych danych wynika, że w powiecie żarskim na raka oskrzela i płuca w latach 2015-2016 zachorowało 117 osób, a zmarły z tej przyczyny 134 osoby. 

komentarz »
  1. Ania 15 lutego 2019 07:36 - Odpowiedź

    Dla każdej władzy zawsze zdrowie i życie mieszkańców powinno być najwyższą i niepodważalną wartością.
    Odnoszę wrażenie, że w Żarach jest od bardzo wielu lat inaczej.
    Władze np. nawet nie myślą jak zmniejszyć kolejki do lekarzy.

Napisz komentarz »