REKLAMA

Komunikacja

Mniej autobusów

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: jb

Od dzisiaj (piątek, 1.02.) nie pojedziesz już za darmo po Żaganiu. Z rozkładu Miejskiego Zakładu Komunikacji zniknęły autobusy linii 14 i 15 , które dowoziły pasażerów m.in. z Mirostowic Dolnych i Olszyńca.

– Zmiany w rozkładzie w Żaganiu podyktowane są przede wszystkim zakończeniem funkcjonowania nieodpłatnej komunikacji – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Darmowymi autobusami po mieście można było jeździć od 1 września, ale miasto dopłaciło Miejskiemu Zakładowi Komunikacji na ten cel łącznie ponad 670 tys. zł.

Od jesieni ubiegłego roku bezpłatne były wszystkie autobusy oznaczone jako 1M, 4M (z ul. Żółkiewskiego na ul. Wesołą), 2M (z jednostki wojskowej przy ul. Żarskiej do ul. Wiejskiej), 3M.

Od dziś z rozkładu znika linia 3M, po której autobusy jeździły na trasie z ul. Nocznickiego na osiedle przy ul. Żarskiej. Linia 4M jeździ teraz skróconą trasą z ominięciem m.in. ul. Szprotawskiej i Wiejskiej czy Dworcowej.

Darmowe przejazdy należą się już tylko tym, którym gwarantuje to ustawa, czyli osobom po 70 roku życia, dzieciom do 4 roku życia, inwalidom, osobom niewidomym z opiekunem i dzieciom niepełnosprawne.

 

Nie tylko Żagań

Pozostałe autobusy jeżdżą na dotychczasowych trasach, ale miejscami jest ich mniej. Przed planowaniem podróży warto upewnić się, czy autobus, którym chcieliśmy jechać jest przewidziany w rozkładzie na konkretną godzinę.

Na zmiany muszą też mieszkańcy gminy Żar. Z rozkładów MZK znikają linie 14 (z Mirostowic Dolnych na Żary ul. Ułańską) i 15 (z Olszyńca do Żar na ul. Ułańską). Mieszkańcy Mirostowic dojazdu mogą szukać teraz autobusem linii 32, który jedzie z Wymiarek do Żar.

– Decyzja o zmianach w rozkładzie przyszła do nas na zasadzie informacji. Do tej pory MZK miało z nami podpisaną umowę na przewóz pasażerów. W konkursie na przewóz pasażerów w 2019 roku w ogóle nie wystartowali, więc na tych trasach podpisaliśmy umowę ze spółką Feniks V – wyjaśnia Piotr Dziok, kierownik referatu inwestycji i infrastruktury Urzędu Gminy w Żarach.

Na dodatkowy kurs linii 7 (której do tej pory nie było) mogą liczyć mieszkańcy Jelenina, którzy mogą dojechać teraz do ul. Żarskiej w Żaganiu.

komentarz »
  1. Jola 5 lutego 2019 09:01 - Odpowiedź

    To zła decyzja MZK i Burmstrza.
    Każde cywilizowane Europejskie miasto rozwija komunikację albo robi ją bezpłatną tak jak Luxemburg.
    Niestety nasi wybrańcy chyba nie jeżdżą komunikacją miejską do pracy, a powinni.

Napisz komentarz »