REKLAMA

Polityka

Zarobią więcej

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: Norbert Królik

Radni z Lipinek Łużyckich będą dostawali dietę ryczałtowo co miesiąc. Do tej pory brali pieniądze tylko za wykonaną pracę, czyli za udział w sesji lub komisji.

Radni w Lipinkach Łużyckich podwyższyli sobie diety na środowej (30.01) sesji Rady Gminy. Przyjęli uchwałę według której diety będą dostawali bez względu na to, czy w danym miesiącu będzie się odbywała sesja lub komisja czy nie. Do tej pory brali pieniądze tylko uczestnictwo w sesji lub komisji. Przewodniczący Rady, którym jest Jarosław Bumbul dostanie miesięcznie 1 tys. zł. Wiceprzewodniczący Robert Brodala może liczyć na 600 zł diety miesięcznie, a pozostali radni dostaną po 500 zł miesięczne. Łączne wydatki z kasy gminy wyniosą w tym roku około 90 tys. zł i będą o 20 tys. zł wyższe niż w poprzednim roku.

Nieobecni też dostaną

Do tej pory radni w Gminie Lipinki Łużyckie dostawali dietę za udział w komisji lub sesji i było to 280 zł za posiedzenie. Teraz nawet jak się nie będą pojawiać na sesjach i komisjach dietę dostaną, bo maksymalne potrącenia za brak obecności na sesji i komisji w danym miesiącu może wynieść 60 proc. diety.

Dołożyli sołtysom

Radni z Lipinek Łuż. okazali się również hojni dla sołtysów, którym ustalili miesięczne diety w wysokości 200 zł. Sołtysi mają również zwracane koszty podróży służbowych. Przepisy wchodzą w życie od dzisiaj (1.02). Wybory nowych sołtysów w gminie Lipinki Łużyckie odbędą się w marcu.

Zabrakło dla mieszkańców

Pieniądze na podwyżki dla radnych i sołtysów w budżecie gminy znalazły się, ale zabrakło ich na fundusz sołecki. W tym roku w gminie nie ma pieniędzy dla sołectw i podobnie będzie w przyszłym roku, bo radni zdecydowali, że w 2020 roku po raz kolejny nie będzie funduszu sołeckiego.

– Chcemy przeprowadzić termomodernizację szkoły i potrzebujemy każdej złotówki – przekonuje Michał Morżak, wójt gminy. Również on cieszy się z grubszego portfela, bo już na pierwszej sesji w listopadzie ubiegłego roku radni podnieśli mu wynagrodzenie o blisko 300 zł.

Napisz komentarz »