REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Diabły jadą do Żagania

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: Piotr Piotrowski

3,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy przyjedzie w najbliższych dniach do baz wojskowych w Polsce, w tym – Żagania i Świętoszowa. Oficjalnie przywitanie „Brygady Diabłów” z Kansas nastąpi na dziedzińcu Pałacu Książęcego, 12 lutego.

To już czwarta zmiana wojsk USA w Polsce. Z 3,5 tysiąca, w żagańskich koszarach zostanie kilkuset żołnierzy, reszta trafi do Świętoszowa, Skwierzyny i Bolesławca a następnie – rozjedzie się po krajach nadbałtyckich, Rumunii i Bułgarii.

– Po rozładunku w belgijskim porcie w Antwerpii, transportami kolejowym jak i drogowymi w kierunku Żagania i innych naszych baz zmierza kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz setki jednostek sprzętu wojskowego z kolejnej zmiany – mówi por. Krzysztof Gonera z sekcji prasowej żagańskiej Czarnej Dywizji. – Po „Brygadzie Sztyletów” i „Żelaznych Koni”, będziemy gościć The Devil`s Brigade, czyli Brygadę Diabłów, wchodzącą w skład 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Kansas.

Dodajmy, że Amerykanie stacjonują u nas od dwóch lat roku, w ramach ustaleń państw NATO. Co dziewięć miesięcy zmieniają się grupy brygadowe. 

Do Żagania i okolic dociera już pierwszy sprzęt Diabłów  –  na na platformach wagonowych, m.in. wozy opancerzone Bradley. Oficjalnie przywitanie żołnierzy USA nastąpi na dziedzińcu żagańskiego Pałacu Książęcego, 12 lutego.

Napisz komentarz »