REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Targowisko po nowemu

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: jb

Około 880 tys. zł ma kosztować remont targowiska miejskiego w Gozdnicy. – Czy nie lepiej byłoby przenieść targowisko w inne miejsce? – zastanawiała się na sesji (wtorek, 29.01.) radna Urszula Śmigiera.

W ramach remontu planowane jest m.in.wylanie nowego asfaltu, remont toalet, wymiana oświetlenia i bramy wjazdowej.

– Czy nie można by przenieść targowiska na Aleję Sybiraków, skoro handel i tak wychodzi już na ulicę i plac przed Domem Kultury? Wtedy targowisko byłoby wzdłuż jednej ulicy i byłoby bezpieczniej – zauważyła radna. I dodała: – Wyłożymy na remont niemałe pieniądze, bo 880 tys. zł. Może warto pomyśleć, czy dla miasta korzystniejsza nie byłaby zmiana lokalizacji targowiska.

– W zasadzie o lokalizacji targowiska zadecydowaliśmy przy ustalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mamy już gotowy projekt budowlany i przyznaną dotację. Ta wolta przekreśliłaby całe nasze dotychczasowe działania – odpowiadał burmistrz Krzysztof Jarosz.I tłumaczył: – Ja wiem, że targowisko jest na niewielkiej działce około 500 mkw., ale remont zaplanowaliśmy tak, żeby było ono ergonomicznie wykorzystane, żeby żadne miejsce nie było gorsze. Do tej pory handlarze przyjeżdżali i najważniejsze było to, kto pierwszy zajmie miejsce przy głównej drodze, a pozostałe z tyłu były wolne. Inni przenosili się przez to z handlem na ulice. Po remoncie staną trzy zadaszone hale z pojedynczymi stoiskami, wyznaczone będzie miejsce do handlu z ziemi i z samochodu. Może w szczycie handlowym nie wszyscy i tak się tam pomieszczą, ale na pewno będzie funkcjonalniej.

– Wydajemy spore pieniądze, a sprawa bezpieczeństwa nie będzie rozwiązana, np. związana ze skrzyżowaniem przy ul. Zacisze i zaparkowanymi samochodami – przekonywała U. Śmigiera.

– Pamiętam, jak przed laty próbowano przenieść targowisko z Placu Wolności na ul. Surzyna w Iłowej i handel zamarł. Stało tam wszystko puste. Trudno planować takie radykalne przenosiny, bo może się okazać, że wyjdzie nam tu lotnisko w Radomiu, na którym nie ma żadnego ruchu – skwitował burmistrz.

Dofinansowanie rzędu w wysokości niespełna 500 tys. zł na remont gmina otrzymała już w ubiegłym roku, ale dopiero na rok 2019 zaplanowano w budżecie pieniądze na wkład własny.

Napisz komentarz »