REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Nie chcą Dino

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: jb

O tym, czy powstanie sklep sieci Dino w Gozdnicy, zadecyduje wojewoda.

Wniosek o pozwolenie budowlane od sieci sklepów do Starostwa Powiatowego w Żaganiu wpłynął jeszcze w ubiegłym roku. Sklep o powierzchni użytkowej 526 metrów kwadratowych miałby stanąć na jednej z prywatnych działek przy ul. Górnej.

– Jeden z sąsiadów tej działki zgłaszał sprawę możliwości wytwarzania hałasu przez klimatyzatory, które miałyby być zamontowane w sklepie, a także pogorszenia stanu środowiska w tym miejscu – mówi Piotr Pietraszkiewicz, naczelnik wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i budownictwa żagańskiego Starostwa Powiatowego.

Inwestor musiał się odnieść na piśmie do tych zarzutów. W starostwie wydano pozwolenie na budowę, ale mieszkańcy złożyli od niej odwołanie.

– Wojewoda może uchylić naszą decyzję i przekazać ją do ponownego rozpatrzenia albo naszą decyzję podtrzymać. To rozstrzygnięcie będzie wtedy obowiązujące, więc stronom przysługiwać będzie odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – mówi P. Pietraszkiewicz. I dodaje: – Rozstrzygnięcia wojewody spodziewamy się najwcześniej w połowie lutego.

Jak udało nam się ustalić, sąsiedzi w odwołaniu do wojewody powołują się m.in na fakt, że taka działalność w tym miejscu nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym przeważa zabudowa mieszkaniowa.

– Działka podlega pod obszar Natura 2000, a nie przygotowano operatu oddziaływania na środowisko. Ważna jest też powierzchnia biologicznie czynna działki. Jeżeli cała ma około 3 tys. mkw., a budynek ze sklepem planowany jest na 1600 mkw. plus parkingi, to oznacza, że powierzchnia 50 procent nie zostanie zachowana – słyszymy od mieszkańców. – My nie jesteśmy przeciwni budowie samego sklepu, bo duży mamy w mieście jeden i wiadomo, że przydałyby się konkurencyjne ceny. Chodzi o to, żeby go stawiać zgodnie z prawem – dodają.

Napisz komentarz »