REKLAMA

Gospodarka, Kultura, Oświata

Gmina podzieliła kasę

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: bj

Pieniądze na sport, kulturę i turystykę rozdzielili urzędnicy w gminie Żary. Do wzięcia było prawie 320 tys. zł.

 Największe wsparcie gminy (28 tys. zł) popłynie dla seniorów Ludowego Zespołu Sportowego „Delta” na upowszechnianie sporu w Sieniawie Żarskiej. Ludowy Klub Sportowy „Błękitni” Olbrachtów na projekt „Młodzi piłkarze duma gminy Żary” dostanie 25 tys. zł. Po 19 tys. 400 zl otrzymają KS|Sparta Grabik (seniorzy) na akcję „Piłka-zabawa-integracja-zdrowie”, LKS „Mirostowiczanka na udział ludowego zespołu sportowego w rozgrywkach organizowanych przez Lubuski Związek Piłki Nożnej oraz LZS „Piast Lubanice” na rozwijanie różnorodnych form wychowania fizycznego i sportu wśród społeczeństwa na terenie swojej działalności. Na „Upowszechnianie sportu wśród dzieci w Sieniawie Żarskiej” dla LZS „Delta” pójdzie 15 tys. zł. Pule w wysokości 13 tys. zł będą musiały wystarczyć LZS „Fax” w Bieniowie (udział LZS w rozgrywkach organizowanych przez LZPN seniorów w 2019r.), Wiejski Klub Sportowy Łaz („Sport dla każdego”), WKS „Zieloni Drożków” (udział w rozgrywkach piłki nożnej klasy B drużyny seniorów-wiosna, jesień 2019). Akcję „Pika nożna rozwija, integruje i bawi” za 12 tys. 700 zł rozkręci LZS „Zorza” Kadłubia. Kwoty po 10 tys. zł zasili imprezę KS Sparta Grabik pod hasłem „Sparta Grabik-mistrzowskie dzieciaki” oraz LKS Błękitni Olbrachtów („Chcę być sprawny i zdrowy więc trenuję tenis stołowy”). Znacznie mniejsze środki, bo 4 tys zł zostały przeznaczone dla Fundacji Pięknolesie na „Umiem pływać”. Kwoty o 1 tys zł niższe (3 tys zł) zasilą Uczniowski Klub Sportowy Karate „Katana” („Sztuka karate na terenach wiejskich jako alternatywa spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży”), Uczniowski Klub Sportowy „Seiken” („organizowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży poprzez udział w zajęciach treningowych, imprezach plenerowych oraz organizowanie i czynny udział w zawodach oraz mistrzostwach gminnych i strefowych karate-Bieniów”), Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Mirostowice Górne i jej mieszkańców „Mirostovia” („Mirostowice Górne na sportowo”). Po 2 tys zł wystarczyć będzie musiało Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Dolina Szyszyny” (organizacja imprezy sportowej pn. Rodzinny Dzień Sportu dla mieszkańców gminy Żary na terenie Biedrzychowic Dolnych) i Stowarzyszeniu Zwykłemu „Babeczki” („Czas na boks”). Ani grosza gmina nie sypnie na „organizowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży poprzez udział w zajęciach treningowych, imprezach plenerowych oraz organizowanie i czynny udział w zawodach oraz mistrzostwach gminnych i strefowych karate-Złotnik” dla UKS „Seiken”.

Łącznie gmina przeznaczyła na sport 214 tys. 900 zł.

Na śpiewanie najwięcej

Ponad połowę całego gminnego budżetu na kulturę pochłonie dotacja dla Stowarzyszenia Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy razem” (34 tys. 500 zł) na „Śpiewajmy razem i radujmy się”. „Wskrzesanie regionalnych tradycji kultury materialnej i duchowej” przez Złotnicki Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” gmina zasili kwotą 12 tys. 500 zł. Stowarzyszenia Mała Wielka Tęcza otrzyma 5 tys. 110 zł na projekt „W stronę tęczy”. Niemal po równo trafi do Stowarzyszenia Olbrachtów Razem (2 tys. 990 zł) na cykl spotkań w tematach różnych pod hasłem „Historia łączy” i Fundacji F -XXI na „Zabytkowo i klockowo -pałac w Miłowicach” – warsztaty architektury ziemiańskiej gminy Żary dla dzieci (2 tys. 900 zł). Listę zamyka Fundacja Pięknolesie z dotacją w wysokości 2 tys. zł na „Literacki debiut z Pięknolesiem”. Ani złotówki nie dostaną trzy akcje-Stowarzyszenia Olbrachtów Razem na „Powrót do przyszłości- wpływ techniki na rozwój i zmiany kulturalne w lokalnym otoczeniu”, Stowarzyszenia Łaz-Zielony Las na „Sentymentalną podróż” i Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Dwukropek” na „Biesiadę literacką”.

Urząd Gminy na wspieranie rozwoju kultury i jej dóbr oraz podtrzymania tradycji narodowej wysupłał 60 tys. zł.

Turystyka na marginesie

Na zadania w zakresie turystyki i krajoznawstwa gminny budżet przeznaczył 2 tys. 600 zł. Podzielona została pomiędzy Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Dwukropek” (1 tys. 500 zł) na „Cudze chwalicie, swego nie znacie” a Stowarzyszenie Łaz-Zielony Las („Święto Parku i Kwiatów” na pograniczu). Pieniędzy nie wystarczyło dla Fundacji „Pięknolesie” (na „Questing-turystyka, edukacja, zabawa”) i Stowarzyszenia Zwykłe „Babeczki” na „Nasz region jest piękny”.

Napisz komentarz »