REKLAMA

Komunikacja

Zrobią kanalizę, drogę i górkę

Opublikowano 01 lutego 2019, autor: TR

Przebudowy doczeka się w tym roku ul. I Armii w Jasieniu. Pójdzie na to 2,4 mln zł. Na ocieplenie Ratusza i przedszkola zaplanowano 160 tys. zł.

Budżet na 2019 rok radni z jasienia uchwalili na sesji w czwartek, 24.01.

Dochody zaplanowano na 31 mln zł, a wydatki mają wynieść 32 mln zł.

Deficyt budżetu założono na poziomie 960 tys. zł i ma zostać pokryty z dwóch źródeł. Pierwsze to kredyty i pożyczki na kwotę 406 tys. zł. Drugie to wolne środki na rachunku gminy, w wysokości 554 tys. zł.

W budżecie znalazł się również fundusz sołecki. Na ten cel zarezerwowano 237 tys. zł. Najwięcej pieniędzy dostaną mieszkańcy Budziechowa ? 22 tys. zł. Najmniej przypadnie Lipskowi Żarskiemu ? 9,9 tys. zł.

Radni upoważnili burmistrza do zaciągania kredytów i pożyczek do kwoty 2 mln zł.

Główne źródła dochodów budżetu, oprócz subwencji, dotacji, podatków, to planowana sprzedaż działek na terenie po byłym tartaku, gdzie ma stanąć osiedle domów jednorodzinnych, bloki deweloperskie, a także dyskont spożywczy. Z tego tytułu do kasy gminy ma wpłynąć 1,5 mln zł.

– Teren jest już częściowo sprzedany. Wiosną na zagruzowane działki wkracza firma sprzątająca, a gdy zakończy pracę, będą kolejne przetargi na sprzedaż ziemi ? poinformował radnych burmistrz Andrzej Kamyszek.

Drogi i turystyka

Na 2019 rok zaplanowano także inwestycje. Trwa budowa kanalizacji miasta, a koszt tych prac to 7 mln zł.

2,4 mln zł będzie kosztowała przebudowa ul. I Armii.

– Oprócz ul. I Armii, wspólnie ze starostwem planujemy remontować chodniki przy drogach powiatowych. Pojawi się także dużo nowych nawierzchni, które będą wynikiem kończenia prac przy budowie kanalizacji ? zapewnił A. Kamyszek.

Ponad 160 tys. zł zarezerwowano na wkład własny gminy do projektu termomodernizacji budynku Urzędu Miasta i przedszkola.

Na uatrakcyjnienie miejsca postoju dla turystów przy 15 południku przeznaczono 24,6 tys. zł. Ponad 13 tys. zł mają kosztować dalsze prace nad zagospodarowaniem Górki Flöthera.

W głosowaniu nad budżetem tylko jedna radna, nowo zaprzysiężona Anna Dzienisz, wstrzymała się od głosu. Pozostali radni byli na „tak”.

 

Napisz komentarz »