REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Powietrze gęste od smogu

Opublikowano 25 stycznia 2019, autor: mk

Powietrze nad Żarami jest fatalne. Pomiary zanieczyszczeń przeprowadzane w mieście dają przerażające wyniki. Dopuszczalne normy przekraczane są nawet o kilkaset procent.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odradzają przebywanie na wolnym powietrzu ze względu na ilość znajdujących się w nim niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. Ostrzeżenie jest skierowane głównie do mieszkańców województwa lubuskiego. A Żary należą do najbardziej zanieczyszczanych miast nie tylko w województwie, ale także w Polsce i Europie.

Tylko w ostatnią środę (23.01.) stężenie pyłu PM10 w Żarach wynosiło 180,7 ?g/m sześc. Dopuszczalny limit pyłów zawieszonych PM10 wynosi 50 ?g/m sześc.

 

Chorujemy, umieramy

W Żarach największy problem stanowi rakotwórczy benzo(a)piren, którego roczne stężenia przekraczają dopuszczalne normy obowiązujące zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. W środę (23.01.) stężenie tej niebezpiecznej substancji w naszym powietrzu wynosiło 11,3 ?g/m sześc., gdzie dopuszczalna norma to jedynie 5?g/m i jest to poziom średnioroczny.

Zanieczyszczenia pyłowe powodują m.in. choroby układu krążenia, zgony z powodu zawału serca, wylewu krwi do mózgu, raka płuc i tchawicy oraz zmiany sprawności wentylacyjnej płuc, zaostrzają też choroby układu oddechowego. Szczególnie narażone na choroby są dzieci i osoby starsze.

 

Jak chińska metropolia

Choć wydawać by się mogło, że Żary to spokojne miasto, to jednak do kurortu nam bardzo daleko. Żary są jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – tak wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska, opublikowanego pod koniec października 2018 roku. W okresie analizowanym przez EAŚ stężenie benzo(a)pirenu w Żarach przekraczało normę o 250 proc. To jeden z najgorszych wyników w całej Europie.

Europejska Agencja Środowiska publikuje raport co roku. Niestety, sytuacja się nie poprawia i póki co fakty są przerażające dla mieszkańców Żar. Najnowszy raport opublikowany w październiku wskazuje, że jesteśmy narażeni na rakotwórczą truciznę, a Żary znajdują się wśród kilkudziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

komentarz »
  1. Żaranin 7 lutego 2019 13:35 - Odpowiedź

    Może NIK sprzwdzi czy Urząd Miasta poedejmuje wszystkie możliwe działania prawne w celu zapewnienia właściwego środowiska do życia w Żarach.
    Moim zdaniem to Urząd Miasta nic nie robi albo niewiele, żeby ten stan zmienić.
    Moim zdaniem to wina przemysłu, a nie mieszkańców, ponieważ nadal nie mamy specjalistycznego drona do monitorowania kominów w mieście.

Napisz komentarz »