REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zdobądź kasę na nowy piec

Opublikowano 25 stycznia 2019, autor: mk

W Żarach już od 15 lutego rusza nabór wniosków o dofinansowanie wymiany pieców na nowe. Skompletuj wszystkie dokumenty, zanim złożysz wniosek. Uwaga! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Już 15 lutego rusza w Żarach tegoroczny nabór wniosków o dofinansowanie wymiany starego pieca na nowy – ekologiczny. Żarski magistrat czeka na poprawnie złożone wnioski do 25 lutego.

Rozdzielą 500 tys.

W tym roku urzędnicy na wymianę pieców zabezpieczyli w budżecie 500 tys. zł. Osoby indywidualne, czyli mieszkańcy domów jednorodzinnych, otrzymają dofinansowanie w wysokości 85% wartości pieca, jednak nie więcej niż 10 tys. zł brutto. Od zeszłego roku o dofinansowanie mogą się ubiegać także wspólnoty posiadające wspólną kotłownię. Tutaj dofinansowanie również wyniesie 85%, ale nie więcej niż 20 tys. zł brutto. Starać się można o dofinansowanie do wymiany pieców, które mają więcej niż 10 lat lub gdy sprawność pieca opalanego paliwem stałym (np. węgiel, drewno) jest mniejsza niż 80%.

Co zrobić, by dostać kasę?

Nabór wniosków rozpoczyna się 15 lutego i potrwa do 25 lutego. Dokumenty należy złożyć w biurze obsługi mieszkańca Urzędu Miasta. Wśród dokumentów musi znaleźć się wniosek, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta i dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych – także dokument potwierdzający prawo zarządu do reprezentowania współwłaścicieli. Zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty ubiegające się o dotację muszą złożyć wszystkie dokumenty w trzech kopiach.

Śpiesz się

O zakwalifikowaniu wniosków do przyznania dotacji będzie decydować kolejność zgłoszeń, liczyć się może nie tylko data, ale i godzina złożenia dokumentów. Poprawność wniosków zostanie sprawdzona w przeciągu 30 dni od daty złożenia. Podstawą do przyznania dotacji będzie podpisanie umowy z Urzędem Miasta. Do 15 października będzie czas, aby wykonać inwestycję. Po wstawieniu nowego pieca, w przeciągu 7 dni trzeba będzie złożyć w urzędzie informację o wykonaniu prac wraz z fakturami potwierdzającymi poniesione koszty. Faktury muszą być już opłacone. Urzędnicy będą mieć 30 dni na zweryfikowanie dokumentów, a potem, gdy wszystko zostanie rozpatrzone pozytywnie – dwa tygodnie na wypłacenie dofinansowania.

Sypną groszem

W roku 2018 miasto na wymianę pieców przeznaczyło łącznie niemal 700 tys. zł. Wpłynęło wówczas 119 wniosków, jednak tylko 96 spełniło kryteria i otrzymało dofinansowanie.  W roku 2017, czyli pierwszym roku dofinansowań, z dotacji skorzystało 83 mieszkańców. Rozdysponowano kwotę w wysokości 460 tys. zł.

Napisz komentarz »