REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Strzelają, ale planowo

Opublikowano 18 stycznia 2019, autor: jb

O akcji masowego strzelania do dzików w związku z potencjalnym przenoszeniem choroby afrykańskiego pomoru świń mówi się w całym kraju. – Nie ma u nas żadnych dodatkowych strzelań – zapewniają łowczy z naszego regionu.

Łowczych obowiązuje całoroczny plan łowiecki. Ustalany jest od kwietnia do kwietnia kolejnego roku. Poszczególne koła robią inwentaryzację zwierzyny w swoich obwodach, porównuje się w nich pojemność łowiska do sztuk zwierzyny. Liczbę zwierząt do odstrzału w skali roku uzgadnia się np. z Nadleśnictwem i Izbą Rolniczą.

W kraju planuje się około 200 tys. sztuk dzików do odstrzału rocznie. Średnio na okręg łowiecki w Zielonej Górze przypada 7 tys. sztuk.

– To jest plan wyliczany na podstawie np. tego, ile jest sztuk, a ile łowisko jest w stanie wyżywić. Kolejna inwentaryzacja dzików robiona będzie w marcu i w kwietniu zatwierdzane będą plany strzelań do kwietnia 2020 rok – słyszymy od jednego z prezesów kół łowieckich w regionie.

O dodatkowych strzelaniach sanitarnych, związanych np. z rozprzestrzenianiem choroby, decyduje Główny Lekarz Weterynarii. W piątek, 11.01., wydał on komunikat o tym, że odstrzał planowany jest w ośmiu województwach, głównie na wschodzie kraju, gdzie były już przypadku zachorowań na ASF. Naszego regionu ten komunikat nie dotyczy, co nie oznacza, że łowczy nie polują wcale. Jeszcze w tym roku realizują plan, który mieli wytyczony w kwietniu. Mowa jest też o chorobie.

– Jedyny odstrzał sanitarny, jaki związany był z możliwym rozprzestrzenianiem afrykańskiego pomoru świń, dotyczył u nas okolic drogi numer 18 (byłej autostrady). Droga uznana została za szlak komunikacyjny, którym taka choroba może się rozprzestrzenić. Mieliśmy podpisaną umowę z kołami łowieckimi z tego terenu. Na cały 2018 rok wyznaczonych do odstrzału było 80 sztuk, na rok 2019 jeszcze takich wyliczeń nie mamy. Taki odstrzał sanitarny to nie jest łatwa sprawa. Przy ostatnim polowaniu, na pięć kół łowieckich udało się odstrzelić jednego dzika – wyjaśnia Monika Świec – Zielonka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żaganiu. – Łowczy cały czas realizują program, który mieli ustalony przed 1 kwietnia ubiegłego roku. Przekroczenie ustalonego limitu odstrzału jest zabronione – dodaje.

Napisz komentarz »