REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Polityka na Żelaznej

Opublikowano 18 stycznia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Za poprzedniego burmistrza starosta nie chciał remontować powiatowej ul. Żelaznej w Żaganiu. Gdy zmieniła się w mieście władza, nagle zmienił zdanie.

O sprawie pisaliśmy kilkakrotnie, ostatnio – we wrześniu ubiegłego roku. Prawie 1 mln zł domagał się w sądzie od Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji starosta Henryk Janowicz. Na tyle wycenił koszty naprawy powiatowej ul. Żelaznej po budowie kanalizacji. I to od naprawy uzależniał remont Żelaznej. Blisko pięć lata temu miejska spółka ŻWiK wymieniała tam rury kanalizacyjne. Po tych pracach, droga zaczęła się zapadać w wielu miejscach. Problem w tym, że szczecińska firma Watek Polska, która modernizowała kanalizację na zlecenie ŻWiK-u, upadła. Dlatego starosta zażądał naprawy jezdni od miejskiej spółki.

– Niezależna firma wykonała odwierty w pięciu miejscach Żelaznej. I w pięciu stwierdziła, że źle wykonano podbudowę po położeniu rur i źle zagęszczono grunt. Wartość koniecznych robót oszacowano na 999 tys. 604 zł – tłumaczył wówczas H. Janowicz.

Daniel Marchewka, ówczesny burmistrz, a obecny radny miejski, odbija piłeczkę: –  Wytykanie błędów w odbudowie Żelaznej to było takie alibi starostwa, aby tej drogi wtedy nie remontować.

Andrzej Pilimon, prezes ŻWiK-u, informował nas, że spółka wyceniła poprawki na 60 tys. zł i tyle też chciała przekazać powiatowi.

 

Znalazł partnera do rozmów

Gdy burmistrzem Żagania został były radny powiatowy, Andrzej Katarzyniec, starosta zmienił zdanie. Nie tylko zaplanował w tegorocznym budżecie 2 mln 36 tys. zł na gruntowną modernizację Żelaznej (co już radni uchwalili na grudniowej sesji budżetowej), ale również zrezygnował z roszczeń wobec ŻWiK.

Co się stało, że Janowicz zmienił zdanie?

– Doszliśmy do ugody z nowym burmistrzem, który jest większościowym udziałowcem spółki ŻWiK – powiedział nam w środę, 16 stycznia, H. Janowicz.

Miasto dołoży powiatowi do przebudowy Żelaznej 500 tys. zł, dlatego starostwo wycofa pozew sądowy wobec spółki.

– Obecnie aktualizowany jest kosztorys i dokumentacja techniczna. Z przetargiem na przebudowę chcemy ruszyć najwcześniej w marcu – dodaje starosta. – Droga zostanie przebudowana od mostu na Bobrze, aż do rogatek miasta. Przebudowa czeka również skrzyżowanie z ul. Kolejową.

Napisz komentarz »