REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Groby się zapadają!

Opublikowano 18 stycznia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania alarmują – na cmentarzu komunalnym zapadają się groby naszych bliskich!

Kilkanaście grobów zapadło się na cmentarzu komunalnym przy ul Kożuchowskiej, w nowej kwaterze, od strony ul. Krętej.  Sprawdziliśmy, w środę, 16 stycznia. – Ziemia wraz z drewnianymi  obudowami grobów osunęła się w dół. Pospadały znicze, popękała ziemia. Straszny bałagan. A przecież niedawno ten teren był odwadniany! – denerwuje się Barbara Litwora.  I patrzy na grób matki, pochowanej w lipcu ubiegłego roku. – Człowiek tyle płaci za pochówek a tu nagle grób zapada się a trumna pływa w wodzie! – żali się mieszkanka Żagania.

Pan Ryszard dodaje: – Miasto wydało kupę kasy na odwodnienie, a groby pływają w błocie!

Zrobią porządek

„Regionalna” interweniowała u administratora – Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.  Po naszym telefonie, jego dyrektor, Bogdan Fryze  pojechał na cmentarz.

– Sądzę, że groby na nowej kwaterze zapadły się przez ostatnie ulewy i gliniaste podłoże a nie przez złe odwodnienie. Interweniowałem w czterech zakładach pogrzebowych, aby ich pracownicy zrobili porządek, gdy tylko przestanie padać i ziemia przeschnie. Zostanie dosypana ziemia i wyregulowany poziom wysokości, na jakiej powinny znajdować się drewniane  obudowy nagrobków – zapewnia dyrektor.

Przypomnijmy, odwodnienie cmentarza komunalnego kosztowało 237 tys. zł. Dzięki temu, miasto zyskało kwaterę na ok. 500 pochówków. Fryze tłumaczy, że ziemia została wymieniona tylko w pasach drenaży, między grobami. W pozostałych partiach jest glina, która w przypadku obfitych opadów formuje się w bryły, które następnie pękają, co mogło spowodować obsunięcie się grobów.

– Tworzą się grudy, które w wyniku intensywnych deszczów rozpadają się i groby się osuwają. Trzeba nasypywać nowej ziemi, aby ustabilizować grunt pod grobami – dodaje.

Napisz komentarz »