REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

METODY OSZUSTÓW

Opublikowano 11 stycznia 2019, autor: RED.

Oszuści bez skrupułów wykorzystują starsze osoby, ale ich ofiarami padają nie tylko seniorzy. Jakie są najpopularniejsze metody oszustów?

1. Na wnuczka

Oszust dzwoni i przedstawia się za wnuczka osoby, z którą się kontaktuje albo kolegę wnuczka. Opowiada dramatyczną historię o wypadku, nagłej chorobie, etc. i prosi pilnie o pieniądze, które są potrzebne na przykład na leczenie. Gdy ofiara połyka haczyk, po pieniądze zjawia się kolega wnuczka. I przepada z nimi jak kamień w wodę.

2. Na policjanta

Przestępca podszywa się pod funkcjonariusza. Dzwoni i mówi, że ktoś z bliskich osoby, do której dzwoni, ma kłopoty, spowodował wypadek albo wdał się w bójkę i potrzebuje pieniędzy na kaucję, żeby nie trafić do aresztu. Policjant proponuje, że sam zgłosi się po pieniądze. Mówi, że to bardzo pilna sprawa, że trzeba ją jak najszybciej załatwić.

3. Na pracownika socjalnego

Oszust podający się za pracownika socjalnego, pod pretekstem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, odwiedza starszą samotną osobę, wykorzystuje jej zaufanie, prosi o herbatę, a w tym czasie plądruje mieszkanie. Kradnie wszystko, co wpadnie mu w ręce.

4. Na pracownika spółdzielni

Oszuści często podają się za fachowców, np. hydraulików, gazowników, inkasentów.  Przychodzą z narzędziami, w roboczych strojach. Udają, że wykonują jakąś pracę, wykorzystują moment nieuwagi właściciela mieszkania, kradną cenne przedmioty, pieniądze albo klucze, dzięki którym później włamują się do mieszkania.

5. Na pracownika NFZ

Seniorzy, którzy skarżą się na stan swojego zdrowia, łatwo są w stanie zaufać osobom, które oferują im nowe usługi albo wyroby medyczne, zupełnie za darmo. Oszust podający się za pracownika NFZ, przeprowadzając fałszywą ankietę, szybko dowiaduje się, ile pieniędzy ma senior, czy trzyma je w domu czy na koncie. Prosi o pokazanie dokumentów, informacji o stanie zdrowia, etc., a sam w tym czasie kradnie, co popadnie.

Napisz komentarz »