REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kryzys w sądzie

Opublikowano 11 stycznia 2019, autor: bj

Nowych sędziów nie ma, a teraz przez kilka miesięcy nie będzie kolejnego.

Na nowych sędziów czeka wciąż żarski Sąd Rejonowy. Już we wrześniu kandydatury Małgorzaty Miszczuk-Rzeźniczak, dotychczasowej prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach oraz Tomasza Szafrańca, referendarza IX wydziału gospodarczego KRS w Sądzie Rejonowym Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu zostały zaopiniowane przez Krajową Radę Sądownictwa.

 Głosowanie KRS odbyło się 18 września. Zgodnie z jego wynikiem M. Miszczuk-Rzeźniczak oraz T. Szafraniec zostali przedstawieni prezydentowi jako kandydaci na sędziów Sądu Rejonowego w Żarach. – Czekamy na nominację prezydenta, by sędziowie mogli zacząć pełnić misję – informuje Joanna Nawrot, prezes sądu.

Bez prezydenckiej nominacji nie mogą pracować w sądzie. A teraz skład orzekający będzie dodatkowo osłabiony. – Na urlopie ojcowskim, od połowy stycznia przez pół roku przebywać będzie Wojciech Sudnik, sędzia wydziału cywilnego – dodaje J. Nawrot. W efekcie w wydziale cywilnym pozostaje tylko trójka sędziów – Agnieszka Kołodziej, Włodzimierz Dyzert i Arkadiusz Pintal (orzeka też w wydziale pracy).

Część spraw W. Sudnika już była odraczana na terminy w okolicach wakacji.

– Zgodnie z przepisami referat (czyli wszystkie sprawy sędziego) może czekać przez 6 miesięcy – zastrzega J. Nawrot.

Osoby, które mają sprawy w sądzie, gdzie sędzią orzekającym jest W. Sudnik będą się musiały uzbroić w cierpliwość.

Napisz komentarz »