REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Taki dzwon!

Opublikowano 11 stycznia 2019, autor: tr

Kuranty odgrywane z wieży kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku nie wszystkim się podobają. Przeszkadzają, bo są za głośne.

Problem pojawił się po zamontowaniu na wieży kościoła p.w. NSPJ głośników emitujących sygnał mijających godzin i religijne pieśni. O ile w budynkach położonych daleko od kościoła hałas nie jest uciążliwy, o tyle dla mieszkających koło kościoła już tak. Taki właśnie problem, w poniedziałek (7 stycznia), na komisji bezpieczeństwa przedstawił Mariusz Nowosiadły, który mieszka na ul. Powstańców Wielkopolskich w pobliżu kościoła.

– Proboszcz zamontował na wieży kościoła cztery głośniki, które emitują bardzo głośne dźwięki i są to nie tylko dźwięki związane z pełnymi godzinami, ale także różne pieśni religijne. Zmierzyliśmy natężenie dźwięku i było to prawie 100 dB. Rozmawiałem z proboszczem, który ściszył trochę głośniki, ale nadal jest to poziom 75 dB. Jest to uciążliwe szczególnie w weekendy, kiedy kuranty od rana nie dają się wyspać. Niestety, dalsze rozmowy z księdzem nie są możliwe ? pożalił się radnym mieszkaniec Lubska.

Okazało się, że sprawa jest znana burmistrzowi i dotyczy również kościoła filialnego w Dłużku.

– Będziemy rozmawiać z księdzem proboszczem, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie tej sytuacji ? zadeklarował burmistrz Janusz Dudojć.

Całkiem inne spojrzenie na problem ma proboszcz.

– To dzwon emituje tak głośne dźwięki, a nie głośniki, a dzwonu nie da się ściszyć ? ucina ks. Zygmunt Mokrzycki.

Napisz komentarz »