REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Rak w powietrzu

Opublikowano 04 stycznia 2019, autor: Norbert Królik

Dużo rakotwórczego benzenu i toluenu w żarskim powietrzu. Trucizna powoduje między innymi białaczkę.

Na stacji monitoringu przy ul. Szymanowskiego badania zawartości w powietrzu benzenu i toluenu są prowadzone od dwóch tygodni, a już pokazały, że w Żarach stężenie toluenu bywa wielokrotnie wyższe niż w Zielonej Górze. Tak było na przykład 29 grudnia, gdy stężenie trucizny wynosiło w Żarach 10 ?g/m3, a w Zielonej Górze było bliskie 0.

Urządzenie do badania węglowodorów aromatycznych, benzenu i toluenu, na stacji monitoringu zainstalował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

– To ważne wskaźniki, bo pokazują zanieczyszczenie powietrza przez komunikację i przemysł – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury i ochrony środowiska w żarskim Urzędzie Miasta.

Benzen jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji obecnych w powietrzu. Wpływa ujemnie na skład krwi i narządy krwiotwórcze, powoduje uszkodzenie szpiku kostnego. Wysokie stężenie par benzenu działają narkotycznie. 

Toluen ma jeszcze silniejsze działanie narkotyczne niż benzen. Jednym z objawów zatrucia parami toluenu są wymioty, brak łaknienia. W początkowym okresie zatrucia, pary toluenu wywołują podrażnienie błon śluzowych. Toluen powoduje często podrażnienie skóry i uszkodzenie skóry.

komentarz »
  1. Jola 14 stycznia 2019 11:03 - Odpowiedź

    Czy nasza władza zamierza znaleźć i wyeliminować źródło problemu?
    Nadal nie mamy specjalistycznego drona do monitoringu powietrza w mieście i Gminie Żary.
    Dotychczas władze zrobiły bardzo mało albo nic, żeby zmienić jakość powietrza w mieście, tak żeby mieszkańcy to odczuli.

Napisz komentarz »