REKLAMA

Samorząd

Nie chcą dostawać mniej

Opublikowano 04 stycznia 2019, autor: Justyna Bareła

Radni z gminy Niegosławice nie obniżyli swoich diet, o co wnioskował Sebastian Chachuła.

Dziś radni otrzymują po 800 zł miesięcznie, a przewodniczący – 1 tys. 300 zł. Projekt obniżki zakładał zmniejszenie miesięcznej stawki do 350 zł dla radnych, do 800 zł – dla przewodniczącego, do 400 zł – dla jego zastępców i przewodniczących komisji. Raz radni już w ogóle nie dopuścili projektu uchwały do głosowania. Do głosowania doszło za drugim podejściem w piątek, 28.12.

Jednomyślności nie było.

– Dieta, którą dostanę za grudzień, nie pokryje strat, które poniosłem. I nie mówię tu o żadnych premiach czy nagrodach, tylko zwykłej pensji. Radny to jest funkcja społeczna, ale nie będą się niej podejmować w przyszłości ludzie, którzy pracują. Poza obradami też trzeba chociażby przysiąść przy dokumentach, poświęcić swój czas. Mówię to, żeby wyjaśnić to mieszkańcom. Nie jest to wygórowana stawka, jeżeli ktoś pracuje – mówił radny Marek Poźniak.

– Maksymalna stawka, jaką możemy sobie przyznać, to 1 tys. 300 zł. Taki jest limit dla gmin poniżej 15 tys. mieszkańców. Nasza gmina ma 4,5 tys. mieszkańców, dlatego stwierdziłem, że trzeba ją proporcjonalnie obniżyć. Warto byłoby też zadbać o to, żeby diet nie było w miesiącach, kiedy nie ma sesji i komisji. Radni w Szprotawie otrzymują 600 zł, w Nowym Miasteczku – 330 zł, w Przemkowie – po 340 zł, nawet w Małomicach jest to 600 zł. U nas kwota nie jest po prostu adekwatna do poziomu budżetu naszej gminy – przekonywał S. Chachuła.

– Dieta to nie zarobek, ale ryczałt za utracone dochody z pracy. Sam zmuszony byłem brać wolne, żeby uczestniczyć w obradach. Dla jednych będzie to kwota niewystarczająca na pokrycie poniesionych strat, dla drugich po prostu dodatek. Każdy ma na pewno przemyślenia w tej sprawie i pokaże je w głosowaniu – dodał wiceprzewodniczący Przemysław Zgrzebski.

W głosowaniu pomysł obniżenia diet poprali: S. Chachuła , Arkadiusz Szlachetko, Henryk Bogusz i Danuta Borejko. Od głosu wstrzymali się: Bożena Jędrzejek i Daniel Bachmatiuk. Reszta była przeciw.

Napisz komentarz »