REKLAMA

Aktualności

Oluś walczy z białaczką

Opublikowano 21 grudnia 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Ma 18 miesięcy i walczy z białaczką.

Choroba pojawiła się nagle. Oluś z Żar miał 10 miesięcy. Po wakacjach miał pójść do żłobka, a jego mama wrócić do pracy jako zastępca kierownika w sklepie KiK w Żarach.

– Olusiowi spuchła stópka – opowiada Agnieszka Samuel, mama chłopczyka. – Poszliśmy do lekarza, skierował nas na badanie krwi następnego dnia. Rano Oluś obudził się ze spuchniętym oczkiem. Zabraliśmy synka do szpitala. Lekarze myśleli, że to zapalenie oczka albo ukąszenie, to były pierwsze dni lata. Ale wyniki krwi nie były dobre. Przez weekend stan Olka się pogorszył. W jego krwi pojawiły się komórki rakowe. Lekarze ze Szpitala na Wyspie byli już pewni, że to białaczka. Natychmiast skierowali nas do szpitala we Wrocławiu – opowiada mama Olusia.

 Straszna diagnoza

Oluś choruje na białaczkę monocytową słabo zróżnicowaną, która jest jednym z rodzajów białaczki szpikowej. Białaczka atakuje komórki szpiku kostnego. Oluś choruje na ostrą odmianę, co oznacza, że trudno rozpoznać, jaki rodzaj komórek jest zmieniony przez nowotwór. Oluś ma już za sobą 5 cyklów chemioterapii, leczenie wspomagające i przetaczanie krwi. Lekarze szykują go do przyjęcia bardzo drogiego leku. Kuracja nim to aż 40 tys. zł. Oluś od ponad pół roku przebywa we Wrocławskim Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek nadziei”.

– Oluś trafił do wrocławskiej kliniki – mówi mama chłopczyka. – Miał 10 miesięcy, przestał się przemieszczać. Dopiero po 2 miesiącach postawił 4 kroki na oddziale onkologicznym. To było dla nas prawdziwe święto – dodaje mama.

– Przed podaniem pierwszej chemii badanie wykonane podczas punkcji wykazało, że szpik zajęty jest w 45 %, a norma to 5%. Byliśmy przerażeni. Nasz świat się załamał – mówi pani. Agnieszka.

Wzloty i upadki

Po pierwszej chemioterapii stan Olusia się poprawił. Lekarze i rodzice z optymizmem patrzyli w przyszłość.

– Nacieki białaczkowe na skórze Olusia prawie zniknęły. Śledziona wróciła do normy. Niestety, dostał gorączki i spadła mu hemoglobina. Jednak nasz mały wojownik się nie podaje – opowiada mama Olusia.

Oluś w szpitalu jest podpięty pod kroplówkę. Po chemioterapiach lekarze zadecydowali o karmieniu pozajelitowym. Często gorączkował. Po drugim cyklu chemii czuł się dobrze. W połowie września rozpoczął się 3 cykl chemioterapii.Wrócił do szpitala.

5 chemioterapii

Oluś przeszedł już 5 cykli chemioterapii. Dopadały go liczne infekcje. Na zmianę był odwodniony lub w jego organizmie zatrzymywała się woda.

– Ostatnią chemię zakończył 19 listopada. W nocy obudził się cały zimny, z sinymi nóżkami i rączkami oraz szarą buzią. Trząsł się, mięśnie się spięły. Saturacja spadła do 80, a temperatura podskoczyła do 38,4 stopni – opowiada A. Samuel

To skutek komplikacji wywołanych bakterią.

Potrzeba jest pomoc

– Czeka nas jeszcze długa droga do całkowitego wyzdrowienia Olusia. Częste przyjazdy do kliniki i leki są kosztowne. Oluś jest objęty opieką fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobom nowotworową” – mówi tata chłopca, Piotr, który pracuje żarskim Saint-Gobain.

W połowie grudnia Oluś miał rozpocząć radioterapię. Niestety, komórki białaczkowe pojawiły się w krwi obwodowej.

– Wznowa wynika z namnożenia komórek, które były odporne na dotychczasowe leczenie, więc musimy przygotować się na agresywniejsze w działaniu leki – opowiada mama chłopczyka.

Jednym z leków, które musiał otrzymać Olek, jest nierefundowany Mylotarg. Koszt to 40 tys. zł za ampułkę.

– Jeśli lek nie zostałby podany, szanse Olka na przeszczep drastycznie spadną. Wynika to z faktu, że aby Oluś zakwalifikował się do przeszczepu, komórki rakowe muszą zostać zwalczone do określonego poziomu – mówi mama Olusia. – Dlatego z całego serca prosimy o pomoc.

Przekaż swój 1% podatku Olusiowi:

KRS 86210, cel szczegółowy: Aleksander Samuel,

a także do wpłat na subkonto fundacji:

?Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową?
ul. Ślężna 114s/1, 53-111 Wrocław
nr konta 11 1160 2202 0000 0001 0214 2867
w tytule wpisując „Aleksander Samuel”

Napisz komentarz »