REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ponad 6 tys. pod topór!

Opublikowano 21 grudnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Aż tyle drzew ma zostać wyciętych w powiecie żagańskim.

Rejon przy torach kolejowych w okolicy ul. Konopnickiej i Sosnowej w Żaganiu i dalej, w kierunku Świętoszowa, wygląda, jakby przeszła po nim trąba powietrzna. Prywatna firma na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe wycięła już kilka tysięcy drzew. Do wiosny przyszłego roku ma zniknąć 6 tys. 584 sztuk! Dlaczego?

– Zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i bezpiecznego przejazdu pociągów wymaga uporządkowania terenów obok torów – tłumaczy Zbigniew Wolny z PKP Polskie Linie Kolejowe. – Działamy tylko na podstawie uzyskanych zgód.

Zgodę na usunięcie drzew rosnących w pasie 15 metrów od torów i zakaz nowych nasadzeń wydał starosta żagański, Henryk Janowicz. Pod topór poszły drzewa rosnące nie tylko na terenach PKP, ale również na działkach osób prywatnych.

– To głównie samosiejki, które wyrosły w ciągu ostatnich 20 lat – informuje sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka. – Nie mogliśmy wydać innej decyzji. Drzewa zagrażają życiu podróżnych, utrudniają widoczność sygnałów pociągów, a także eksploatację urządzeń kolejowych.

Mieszkańcy Żagania są zszokowani.

– To barbarzyństwo. Wiadomo przecież, że mamy coraz gorsze powietrze i każde drzewo jest na wagę złota – oburza się Danuta Szarkiewicz.

– Jednego dnia wycięli mnóstwo drzew, to wygląda jak pobojowisko – dodaje Magdalena Owsianna.

Napisz komentarz »