REKLAMA

Wasze sprawy

Pociął się, bo chciał się zabić

Opublikowano 14 grudnia 2018, autor: bj

Był w szkole, ale zamiast iść na lekcję, próbował się zabić. Okaleczonego 14-latka zabrała karetka.

14-letni uczeń 7 klasy Ośrodka dla dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach próbował podciąć sobie żyły. Nie poszedł (5.12) na pierwszą lekcję, a gdy wrócił do szkoły, miał żyletką pocięte przedramię. Nieoficjalnie wiadomo, że groził, że się zabije. Na korytarzu zauważyła go szkolna pedagog, która zaalarmowała dyrektorkę i pielęgniarkę. Karetka pogotowia zawiozła chłopaka do SOR 105. Szpitala Wojskowego.

– To bardzo traumatyczna sytuacja, gdzie zachodzi podejrzenie próby samobójczej u nieletniego – komentuje Marek Femlak, dyrektor ds. medycznych 105. Szpitala Wojskowego.

Były problemy

O sprawie rozmawiamy z Barbarą Sulikowską, dyrektorką Ośrodka. Ma nieco inną opinię.

– To nie była próba samobójcza, a samookaleczenie chłopca. Myślę, że zrobił to w celu zwrócenia na siebie uwagi. Dzieci w wieku dojrzewania, szczególnie te, które uczą się u nas, z orzeczonymi niepełnosprawnościami, ciężej przez to przechodzą. Mają większe problemy z opanowaniem emocji. Uważam, że przyczyną nie tyle była jakaś szkolna sytuacja, co problemy wieku młodzieńczego i sytuacja rodzinna – mówi B. Sulikowska.

Chłopak jest uczniem i mieszkańcem internatu. Pytamy o nadzór opiekunów nad uczniami, którzy idą na lekcję z internatu.

– Towarzyszy im opiekun, gdy idą na śniadanie i na zajęcia. Ale 14-letni chłopak się oddalił podczas przechodzenia z budynku do budynku. Wrócił do szkoły okaleczony – tłumaczy dyrektorka.

Nikt nie zawinił?

Błędów ani uchybień personelu szkoły czy internatu B. Sulikowska nie widzi. Zapewnia, że odbędą się dodatkowe zajęcia z pedagogiem, który opowie o bezpiecznym zachowaniach w szkole.

Tymczasem kontrolę w szkole zapowiada kuratorium.

– Lubuska kurator oświaty zdecydowała, że zostanie ona przeprowadzona w trybie działań doraźnych, w zakresie zgłoszonego wydarzenia w placówce – informuje Anna Włodarczak z zielonogórskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.

Napisz komentarz »