REKLAMA

Komunikacja

Wyremontują autostradę

Opublikowano 14 grudnia 2018, autor: bj

To już pewne. Firmy, która przebuduje 33 km autostrady w kierunku Wrocławia, szuka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W pierwszej kolejności przebudowany będzie odcinek od zjazdu z autostrady na wysokości Królowa do Iłowej. Wykonawcy prac poszukuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przetarg został ogłoszony w piątek, 7.12.

– Otwarcie ofert planujemy na 15 stycznia. Trudno przesądzać, kiedy rozpoczną się prace. Zakładamy, że w przyszłym roku – ostrożnie ocenia Anna Jakubowska, rzeczniczka GDDKiA.

Z planów wynika, że kierowcy liczyć się będą musieli z utrudnieniami rozłożonymi na kilka lat. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana w lipcu 2019 r., a rozpoczęcie prac nastąpić ma w sierpniu. Zakończenie – listopadzie w 2021 r. Zadaniem budowlańców będzie przebudowa pierwszych 22 km drogi i dostosowanie jej do parametrów autostrady, budowa węzła autostradowego Żary, trzech wiaduktów, trzech przejść dla zwierząt nad autostradą, jednego mostu i jednego przejścia pod autostradą.

Nowe węzły, mopy i przejścia

Przetargi na gruntowną modernizację kolejnych odcinków mają być ogłoszone dopiero za dwa lata, czyli w grudniu 2020 r. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na połowę 2021 r., a zakończenie – na jesień 2023 r. Chodzi o odcinek od granicy państwa do węzła Królów (pierwsze 11,2 km), potem od Iłowej (czyli od 34 km) do granicy województwa (łącznie 16 km) oraz ostatni fragment – do węzła Golnice (na wysokości Bolesławca).

Po zakończeniu inwestycji na 70 kilometrowym odcinku od Olszyny do Golnic będzie 6 węzłów – Olszyna, Królów, Żary Zachód, Żary Południe, Iłowa, Luboszów, Golnice oraz po cztery Miejsca Obsługi Podróżnych z obu stron autostrady (Jagłowice i Trzebiel, Rościce PN i Rościce PD, Wymiarki PN i Wymiarki PD, Świętoszów PN i Świętoszów PD).

Całość kosztów przebudowy GDDKiA ocenia na ponad miliard złotych.

Napisz komentarz »