REKLAMA

Wasze sprawy

Podwyżka od stycznia

Opublikowano 14 grudnia 2018, autor: Justyna Bareła

Więcej nawet o 10 zł za osobę zapłacą mieszkańcy gminy Niegosławice za wywóz śmieci. Rusza też segregacja śmieci w workach.

Na sporą podwyżkę mieszkańcy muszą przygotować się już od stycznia. Zmiany dotyczą też odbioru śmieci segregowanych.

Do tej pory w gminie pobierane były dwie opłaty. 20 zł za osobę w rodzinie trzeba było zapłacić, gdy śmieci nie segregowaliśmy, była też stawka 11 zł za osobę w przypadku segregacji.

Od stycznia wprowadzono trzy stawki. Najwięcej, o 10 zł, podrożeje opłata za śmieci zmieszane. Za każdą osobę w rodzinie trzeba będzie zapłacić 30 zł miesięcznie. Za śmieci segregowane opłata wyniesie 17 zł/os. Wprowadzono też trzecią opcję dla tych, którzy segregują, ale odpady biodegradowalne oddają na własny kompostownik. Ci zapłacą 13 zł za osobę.

Na papier, szkło i plastik mieszkańcy dostaną osobne worki.

– Śmieci zmieszane odbierane były do tej pory z dzwonów ustawionych w każdej wsi. Dzwonów już nie będzie, papier, plastik i szkło odbierane będą raz w miesiącu wyłącznie z plastikowych workach dostarczanych przez firmę odbierającą śmieci – tłumaczy Jarosław Wesołowski z Urzędu Gminy.

Radni zmiany zatwierdzili na sesji w poniedziałek, 10.12., choć mieli wątpliwości.

– Te worki to był zły pomysł i teraz widzę, że niepotrzebnie się na nie zgadzaliśmy. Już sam fakt, że wrzucane były na podwórka mieszkańców bez informacji, że nawet nie wiedzą, po co one są. Ale wyglądają na takie, które nawet nie utrzymają szkła, bo są za cienkie – mówiła Krystyna Bondarowicz.

– Inne gminy już od kilku lat odbierają śmieci w taki sposób, nasi mieszkańcy też się przyzwyczają, na razie segregowanie wychodzi im średnio – przyznał wójt Jan Kosiński.

Zmiany przygotowano dlatego, że do wywozu śmieci od nowego roku gmina szykowała się razem z gminą Sulechów. Ostatecznie, za odbiór śmieci w gminie Niegosławice firma Tonsmeier Zachód otrzymywać będzie 59 tys. zł płacone ryczałtem, a nie ze względu na tonaż wyrzuconych śmieci.

Napisz komentarz »