REKLAMA

Wasze sprawy

Dobrali się mieszkańcom do kieszeni!

Opublikowano 14 grudnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrzowi dali podwyżkę, a żeby było „sprawiedliwie”, dla mieszkańców również mają podwyżki. Podatku od nieruchomości oraz opłaty za śmieci!

Opłata za segregowane odpady wzrośnie od nowego roku o 2 zł miesięcznie od osoby (do 17 zł), za niesegregowane – o 5 zł (do 25 zł). Na piątkowej sesji Rady Miasta (7 grudnia), za podwyżką było 19 radnych, jedynie Andrzej Chodań wstrzymał się od głosu. Daniela Marchewki zabrakło na sesji.

 

Walą podwyżkami w ludzi

O podwyżkę stawek za śmieci wnioskował burmistrz Andrzej Katarzyniec, tłumacząc, że koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wzrosną w 2019 roku ze względu na inflację oraz planowany wzrost opłat na wysypisku w Marszowie. Wyliczał, że Urząd Miasta musiałaby dopłacić do śmieci ponad 725 tys. zł, a takich funduszy nie ma w budżecie na przyszły rok.

– Po kontroli RIO w żagańskim Urzędzie Miasta otrzymaliśmy zalecenia, aby koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami były pokrywane dochodami z opłat od mieszkańców – tłumaczy burmistrz. – Stąd, dla pełnego zbilansowania dochodów i wydatków, niezbędna jest korekta stawek opłat dla żaganian.

Korekta, o której mówi burmistrz, to w rzeczywistości podwyżka. Dla trzyosobowej rodziny, to dodatkowy wydatek rzędu od 72 zł do 180 zł rocznie (w zależności od tego, czy segregują śmieci, czy nie).

Jedynie A. Chodań wstrzymał się od głosu. – Stawki za śmieci i tak są już wysokie. Uważam, że nie powinno się walić podwyżkami w ludzi. Jeśli mamy szukać środków, to trzeba raczej próbować wyegzekwować zaległe opłaty od tych, którzy migają się z płaceniem –  powiedział radny „Regionalnej” już po sesji.

 

Odczują przedsiębiorcy

Ale to nie koniec złych wiadomości dla mieszkańców Żagania. W górę, od stycznia przyszłego roku, pójdą również niektóre stawki podatków od nieruchomości. I tak, za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wzrośnie o 4 grosze za mkw. – do stawki 0,91 zł. Za pozostałe grunty, czyli te pod domami i mieszkaniami, opłata wyniesie 0,49 zł za mkw. (było 0,47 zł za mkw.).

Za jeden metr kwadratowy domu lub mieszkania mieszkańcy zapłacą 0,72 zł  za mkw. (było 0,63 zł). Największa podwyżka czeka żaganian, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W tym przypadku za budynki stawka wzrośnie o 81 groszy i wyniesie 22,80 zł za mkw. Prowadzący działalność związaną z obrotem materiałem siewnym zapłacą o 50 gorszy więcej za mkw., czyli 10,25 zł. Za pozostałe budynki – 28 groszy za mkw. (do 7,78 zł).

Napisz komentarz »