REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wino z nagrodami

Opublikowano 14 grudnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Dwie kolejne nagrody zgarnęło żagańskie wino, w tym złoty medal na międzynarodowych targach. Jego twórcą jest Marcin Furtak, który na co dzień prowadzi firmę budowlaną.

Na Międzynarodowych Targach Wina Eno expo w Krakowie żagańskie wino zdobyło złoty medal. Na konkurs ponad 100 win zgłosiły 32 winnice z całego kraju. Z kolei w Zaborze, podczas Święta Lubuskiego Młodego Wina, winnica Saganum otrzymała tytuł najpopularniejszej, a jej wino – Souvignier gris – wyróżnienie.

Jego twórca, właściciel winnicy, Marcin Furtak z podżagańskiego Bożnowa, nie kryje zadowolenia.

– Takie nagrody to jeszcze większa motywacja do rozwoju pasji, jaką stała się dla nie winnica – mówi M. Furtak. – Z moją 20-arową winnicą Saganum, na polach w okolicy Żagania, ruszyłem w ubiegłym roku. Skąd pomysł? Dużo czytałem o tradycjach winiarskich w Żaganiu, które sięgają XIII wieku. Zakonnicy uprawiali winorośl na przyklasztornych poletkach i wytwarzali mszalne wino do celów kultu.

Pan Marcin produkuje wino słodkie z odmiany winogron Solaris. Oprócz tego wytwarza wina wytrawne białe oraz czerwone, które leżakują w dębowych beczkach.

– W nowym roku w żagańskim pałacu zostanie zorganizowana otwarta impreza połączona z degustacją żagańskich win, przedstawieniem historii żagańskiego winiarstwa aż od czasów średniowiecznych. Wówczas też będzie można już oficjalnie nabyć nasze regionalne wina – dodaje mieszkaniec Bożnowa.

Furtak na co dzień prowadzi firmę budowlaną specjalizującą się w remontach zabytków, jego pasją jest też wspinaczka i eksploracja jaskiń.

Napisz komentarz »