REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Ponad 600 proc. normy

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: Norbert Królik

Tak nas truje żarskie powietrze. W środę (5.12) stężenie pyłu przekraczało normy o ponad 600 proc. Ci, którzy musieli w tym czasie przebywać na dworze, nawdychali się trucizny.

Najgorsza sytuacja była między godz. 18 a godz. 20. Stężenie drobnego pyłu zawieszonego PM 2,5 przekraczało normę o ponad 600 proc.

– To tragedia. Nikt już nie kwestionuje szkodliwości drobnych pyłów. Szkodzą nie tylko dzieciom, osobom starszym czy chorym, ale wszystkim. Gdy są tak wysokie stężenia, trzeba unikać wychodzenia z domu. Niewskazana jest aktywność fizyczna. Jeśli chcemy uprawiać sport, to tylko w specjalnej maseczce przystosowanej dla biegaczy – przestrzega mgr farmacji Bartosz Smyczyński.

W tym roku było już blisko 40 dni z przekroczeniami normy dobowej pyłu PM10. Pyły w naszym powietrzu przyczyniają się do nasilenia astmy, powstawania nowotworów płuc, gardła i krtani, do zaburzenia rytmu serca, miażdżycy czy problemów z oddychaniem.

W Polsce poziomy alarmowe związane z zawartością pyłu w powietrzu są nawet kilka razy wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Czyżby nasze płuca były inne?

komentarz »
  1. Michał 26 grudnia 2018 12:10 - Odpowiedź

    Kiedy Urząd Miasta zakupi specjalistyczny dron do monitoringu powietrza w Żarach?

Napisz komentarz »