REKLAMA

Komunikacja

Zima zaskoczyła drogowców

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: jb

Szklanka na drogach i chodnikach. I tak od tygodnia. – Dlaczego nie posypują dróg piaskiem? – pytają kierowcy i piesi.

Choć jest już grudzień i mogłoby się wydawać, że niskie temperatury o tej porze roku to nie zaskoczenie, pogoda jest zawsze okazała się szybsza od drogowców.

Córka trenera Artura Niezgody, Sandra, w sobotni poranek jechała do Warszawy. W finale programu „Mam Talent” miał wystąpić Wiktor Dąrbowski, podopieczny A. Niezgody. Miała go wspierać przed występem na żywo.

– Podróż zaczęła się o godz. 5:00 rano i zakończyła w okolicach Trzebowa – mówi A. Niezgoda. I tłumaczy: – Autobus zatrzymał się na barierce. Córka czekała 4 godziny w lesie, żeby w ogóle móc się stamtąd zabrać. Ja jechałem po nią z Żagania i stałem na drodze 2 godziny. Dopiero koło godz. 9:00 pojechały piaskarki. Wielu kierowców stało, bo jechać się nie dało.

Nie lepiej było na chodnikach. I tak było w całym naszym regionie. W niedzielę, 2.12., kierowca mercedesa wpadł w poślizg i wjechał do rowu dzielącego parking Lidla i ulicę Katowicką w Żarach. Jak informuje policja, 63-latek był trzeźwy.

Kto, gdzie?

Miejskie ulice i chodniki w Żarach są pod opieką Pekomu. Stawki za odśnieżanie wynoszą średnio 2 grosze za metr kwadratowy. Drogi powiatowe w mieście też obsługuje Pekom, ale starostwo płaci sezonowo również za gotowość i ciągłość pracy. Pekom obsługuje też drogi w Kunicach w kierunku do Jankowej Żagańskiej, Mirostowic Dolnych, drogę Marszów-Kunice, Mirostowice Dolne, Mirostowice Górne, Łaz i Olbrachtów. Za stawkę  210 tys. 400 zł.

Z kolei za gminę Żary, Lipinki Łużyckie, Trzebiel i Tuplice odpowiada Przedsiębiorstwo Sprzętowe Adama Wawruszaka z Żar. Dostanie za to 271 tys. 400 zł. Drogami w gminach Jasień i Lubsko opiekuje się Zakład Transportowy i Ogólnobudowlany Edwarda Karpowicza z Lubska. Dostanie za to 398 tys. zł

W powiecie żagańskim drogi odśnieżać powinny trzy firmy. Za powiatowe drogi i chodniki w Żaganiu oraz gminach Iłowa, Gozdnica, Wymiarki i Małomice odpowiada firma „Zachód”, w gminie Żagań i Brzeźnicy – Zakład „Warsta”, za gminę Niegosławice odpowiada Przedsiębiorstwo Szylińczuk. Miejskie drogi w Żaganiu są pod opieką Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych jeszcze na podstawie przetargu z ubiegłego roku. Kolejny już został ogłoszony i obowiązywać będzie od stycznia.

– Nie płacimy za gotowość do pracy, tylko za pracę faktycznie wykonaną – mówi starosta żagański Henryk Janowicz. Średnio firmy w powiecie kasują po 80 zł za kilometr w przypadku zwalczania śliskości na drodze i po 50 zł/km za odśnieżanie.

Napisz komentarz »