REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zawsze wiedziała, czego chce

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: Justyna Bareła

Nie żyje Aniela Lachowicz (?72 l.), prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie. Przez wiele lat pracowała w Urzędzie Skarbowym w Żaganiu, a w Szprotawie zasłynęła tym, że była pierwszą kobietą – dyrektorem.

Pani Aniela walkę z chorobą nowotworową przegrała 29 listopada. 

– Anielę poznałem, jak była szefową Ligi Kobiet w Szprotawie. Energiczna, zdecydowana, uśmiechnięta. Była nieustępliwa, walczyła o to, żeby kobiety też zajmowały kierownicze stanowiska, łamała stereotypy. Sama zresztą później została dyrektorem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej jako pierwsza w jego historii. Ku zaskoczeniu wielu niedowiarków, pierwszy babski dyrektor okazał się naprawdę dobry. Żyła tą pracą, około 10 lat prawie wszystko sama doglądała – wspomina Zbigniew Teler, były wicestarosta żagański. 

Przez kolejne 10 lat zawodowo związana była z żagańskim Urzędem Skarbowym. Gdy przeszła na emeryturę, była inicjatorką powstania Stowarzyszenia działającego przy liceum, które sama ukończyła w 1964 roku. W 2009 roku została prezesem tego Stowarzyszenia.

– Byłem jeszcze wicestarostą, kiedy oni starali się o to, by w budynku szkoły średniej wydzielić pomieszczenia na gimnazjum. Aniela wiedziała, czego chce i walczyła o to do końca, choć sprawa wcale nie była taka łatwa – dodaje Z. Teler.

O utworzenie najpierw gimnazjum, potem podstawówki ramię w ramię szła z dyrektor szkoły Dorotą Grzeszczak, choć sama nigdy nie była nauczycielem.

– Pani Aniela zawsze chciała pomagać szkole, młodym ludziom oraz działać na rzecz edukacji. Zaangażowała się w projekt organizowania przez Stowarzyszenie zajęć pozalekcyjnych oraz fundowania stypendiów i nagród dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Kierowała przygotowaniami do obchodów 60, 65 i 70-lecia szkoły. Zawsze wspierała wszystkie ważniejsze uroczystości i wydarzenia – mówi D. Grzeszczak. I  dodaje: – Nie tak dawno, bo w maju tego roku, w imieniu Stowarzyszenia, nadała Społecznej Szkole Podstawowej imię Bolesława Chrobrego i sztandar. Dzięki temu szkoła przypieczętowała swoją tożsamość i miejsce w szprotawskiej oświacie – dodaje.

 – Aniela działała w tym stowarzyszeniu od samego początku, bardzo ciężko będzie ją zastąpić na tym stanowisku – dodaje Ireneusz Bryła ze Stowarzyszenia.

 

 Koledzy z klasy 11a

Nie żyła jednak samą pracą. Jej klasa z liceum, której była przewodniczącą, nawet 50 lat po maturze, spotykała się przynajmniej raz w roku. Ona te spotkania organizowała.

– Była przewodniczącą 11a z liceum i tak już pozostało. Organizowała nam spotkania, na które dojeżdżaliśmy ze Szczecina, Łodzi, Poznania, Głogowa, Żar i Modrzycy. Aniela pozostała wierna Szprotawie. Dokumentowała nasze spotkania, fotografowała i prowadziła kronikę wspomnień. Po uzgodnieniu z rodziną, chcielibyśmy ją przekazać szprotawskiemu liceum. Chwil spędzonych razem nie zapomnimy nigdy- mówi Zofia Chrząszcz, jej koleżanka z klasy, z którą pani Aniela spędziła też dzieciństwo, bo mieszkały w jednym budynku.

Rodzina i przyjaciele pożegnali panią Anielę w poniedziałek, 3.12., na cmentarzu w Szprotawie.

– Bardzo trudno nam powrócić do codziennego życia. Dziękujemy jednak wszystkim, którzy przyszli na pogrzeb i postanowili mamę docenić. Nie spodziewaliśmy się aż tak wielu osób – mówi jej córka, Anna Lachowicz.

Napisz komentarz »