REKLAMA

Polityka

Powtórki nie będzie

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: Justyna Bareła

Nie będzie powtórki wyborów na wójta gminy Wymiarki. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze oddalił protest wyborczy, który złożył kandydat na wójta Zdzisław Lubas.

W pierwszej turze wyborów na wójta, 21.10., Z. Lubas otrzymał o jeden głos mniej od Wojciecha Olszewskiego i nie wszedł przez to do drugiej tury wyborów. Z. Lubas domagał się powtórnego podliczenia głosów.

– Ja zwróciłem uwagę na to, że w Witoszynie wyjęto o jeden głos z urny za mało. Wiem też, że komisja mogła pracować bardziej schludnie. W trakcie liczenia wychodzili na papierosa, kładli karty do głosowania na parkiecie – argumentuje swój protest Z. Lubas. – Sąd ponownie przeliczał głosy. I przyznał, że nieprawidłowości były. Znalazła się karta z Witoszyna, ona była na moją korzyść. Jeden z głosów uznanych za nieważne w Wymiarkach sąd zaliczył jako prawidłowy dla pana Olszewskiego. Wyszło na to, że po zmianach i tak miał przewagę jednego głosu – dodaje.

Na rozprawie w poniedziałek, 3.12., był także komisarz wyborczy.

– Sąd zwrócił uwagę na uchybienia, ale orzekł, że nie miały one wpływu na wynik wyborów. Pozostaje nam teraz czekać na szczegółowe uzasadnienie wyroku i to, czy wnioskujący nie odwoła się od tego wyroku – potwierdza Stanisław Blonkowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

– Nie zmienia to faktu, że zauważone przeze mnie błędy dostrzegł też sąd. Ja na koniec wnioskowałem tylko, żeby na przyszłość staranniej przykładano się do prowadzenia wyborów. Nie będę składać apelacji. Z wyrokiem sądu nie będę się sprzeczał – zapowiada Z. Lubas. – Pewien etap w życiu trzeba zakończyć, ja już do polityki startował nie będę. Jak ktoś będzie chciał ode mnie jakiejś rady, to oczywiście służę pomocą i doświadczeniem – dodaje.

Napisz komentarz »