REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Na początek zadbali o siebie

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Choć jeszcze się nie napracowali, to już podnieśli sobie diety! Radni powiatu żagańskiego dostaną co miesiąc blisko 1,5 tys. zł. I to jest minimum. Niektórzy zgarną znacznie więcej.

Radni powiatowi mieli do tej pory najwyższe diety wśród samorządowców z powiatu żagańskiego, choć pod względem ilość sesji mocno odbiegali np. od radnych ze Szprotawy czy Żagania i szczególnie się nie przepracowywali. Do tej pory, szeregowy radny dostawał co miesiąc 1 tys. 324 zł. Dla porównania szprotawscy radni biorą 600 zł, żagańscy – 855 zł.

W środę, 5 grudnia, radni z powiatu postanowili mocno ich przebić, podwyższając sobie i tak już wysokie diety. Z propozycją podwyżek wystąpił nowy zarząd powiatu, niedawno wybrany przez radnych. Teraz przyszła pora na rewanż i starosta Henryk Janowicz wraz z resztą zarządu postanowili sypnąć groszem do kieszeni radnych. Publicznym groszem. Jak wytłumaczyć podwyżki na samym początku kadencji? Zapewne ma to być zachęta do pracy.

 

Najwięcej dla szefów komisji

Po podwyżce podstawowa dieta radnego wyniesie 1 tys. 449 zł (wzrośnie od 1 stycznia o 125 zł, patrz – tabela obok). Takich szeregowych radnych jest tylko czterech, akurat z opozycji. To Zbigniew Białkowski, Paweł Chylak, Jerzy Bielawski i Leon Cuprych.

Rządząca koalicja zadbała o to, aby jej radni dostawali więcej. Aż ośmiu z nich będzie szefami komisji, za co należy się wyższa dieta, bo 1 tys. 735 zł (wzrost o 143 zł). Dieta przewodniczącego Rady Powiatu, Sebastiana  Galasiaka, zostanie bez zmian (2 tys. 254 zł), za to na podwyżkę mogą liczyć jego zastępcy: Maciej Boryna i Tomasz Hucał. Będą co miesiąc inkasować po 2 tys. 39 zł (wzrost o 107 zł). Nie zmieni się wynagrodzenie wiceprzewodniczących komisji (1 tys. 485 zł) oraz nieetatowych członków zarządu powiatu: Radosława Kwietnia i Mariusza Krugłego (po 2 tys. 165 zł).

Dlaczego radni „zasłużyli” na podwyżki?

– Diety nie były zmieniane od początku poprzedniej kadencji. Maksymalna wysokość diety dla samorządów z liczbą mieszkańców do 120 tysięcy wynosi 2 tys. 281 zł – oznajmiła na sesji  Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

 

Jedynie trzech przeciw

Przeciw podwyżce było jedynie trzech radnych: P. Chylak, Z. Białkowski i J. Bielawski, od głosu wstrzymał się L. Cuprych.

Za podwyżką głosowali: Tomasz Niesłuchowski, Sylwester Michalak, Cecylia Brodzińska, Jacek Grzelak, Justyna Socik, Mariusz Krugły, Radosław Kwiecień, Maciej Boryna, Artur Niezgoda, Anna Michalczuk, Tomasz Hucał, Sebastian Galasiak, Roman Śliwiński, Piotr Ciołka, Piotr Kowalski.

– Moim zdaniem, diety są wystarczające wysokie. Dieta służy radnemu do zwrotu kosztów związanych z udziałem w komisjach i sesjach. Poza tym, diety radnych powiatu żagańskiego i tak są najwyższe w powiecie – tłumaczył P. Chylak, ale i tak nie przekonał kolegów i koleżanek, którzy ochoczo podnieśli ręce za podwyżkami dla siebie.

Przewodniczący S. Galasiak przyznaje, że nie zgłębiał lektury o nazwie „podwyżki diet”.

– Takie materiały dostałem od zarządu powiatu i przegłosowaliśmy je na sesji. Ja swoje diety będę przekazywał na żagańską młodzież i sport, tak jak to robiłem do tej pory z dietą radnego miejskiego – mówi. – Jak tym trzem radnym sprawa podwyżek się nie podoba, to mogą tak samo postąpić.

dieta obecnie dieta od 2019 r.
przewodniczący komisji 1 tys. 592 zł 1 tys. 735 zł
wiceprzewodniczacy Rady Powiatu 1 tys. 932 zł 2 tys. 039 zł
radny szeregowy 1 tys. 324 zł 1 tys. 449 zł
wiceprzewodniczący komisji 1 tys. 485 zł 1 tys. 485 zł
przewodniczący Rady Powiatu 2 tys. 254 zł 2 tys. 254 zł
nieetatowy członek zarządu 2 tys. 165 zł 2 tys. 165 zł

 

komentarz »
  1. Kazimierz 21 grudnia 2018 11:30 - Odpowiedź

    A co tu komentować? Na te stanowiska idzie się po kasę. Popatrzcie na nazwiska. W większości ci ludzie urządzili sobie życie na koszt podatnika, czyli nas. I tak będzie dopóki nie będziemy ich rozliczać, protestować, głosować i dopóki diety nie ustali się jak dla pracownika 30 zł za dobę delegacji.

Napisz komentarz »