REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Chcą mi zamknąć usta

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: Norbert Królik

Mówi Rafał Szymczak, historyk, żarski regionalista, krytykujący projekt przebudowy parku przy al. Jana Pawła II. M. Szymczak twierdzi, że spotkał się z groźbami ze strony właściciela firmy projektującej remont parku.

Projektant miał grozić R.Szymczakowi podczas rozmowy telefonicznej.

– Po publikacji przeze mnie postów dotyczących renowacji powiedział, że przeprowadzi ze mną nieprzyjemną męską rozmową. Odbieram to jako próbę zastraszenia – mówi R. Szymczak, który w mediach społecznościowych krytykuje projekt przebudowy parku.

– Nie jestem skłonny do bitki. Chodziło mi o intelektualną wymianę argumentów, bo według mnie pan Szymczak ma tylko powierzchowną wiedzę na temat parku i w swoich postach pisze nieprawdę – mówi Paweł Stankiewicz, właściciel firmy Zielony Las, projektującej renowację parku.

– Kwota na renowację jest ogromna, a park nie otrzyma żadnych dodatkowych funkcji dla mieszkańców – uważa R. Szymczak.

Przetarg na odnowę parku wygrała firma Kreator z Żar, która za prace dostanie blisko 7 mln zł.

Poszło o drzewa

Regionalista razem z mieszkańcami Żar krytykował projektanta renowacji również za liczbę przeznaczonych do wycięcia drzew.

– Oskarżył mnie o kłamstwo i kazał je sprostować a jak dociekałem, o jakie kłamstwo mu chodzi, nie odpowiedział mi – relacjonuje R. Szymczak.

– Nie damy się zastraszyć. To nie jest jasna sytuacja. Wygląda to dziwnie, że z dnia na dzień urzędnicy rezygnują z wycinki ponad 100 drzew. Dodatkowo z informacji, które posiadamy, firma projektująca ma być również podwykonawcą, który ma się zająć wycinką i nowymi nasadzeniami. Chcemy sprawą zainteresować CBA – zapowiada Remigiusz Krajniak z fundacji Eko-Lubusz.

– To nieprawda, że moja firma ma być podwykonawcą – zaprzecza P. Stankiewicz i podkreśla, że te nieprawdziwe zarzuty są podnoszone przez kolejne osoby.

komentarz »
  1. Żaranin 10 grudnia 2018 08:53 - Odpowiedź

    Może nasi urzędnicy przedstawią wizualizację zmian parku i przeprowadzą publiczne konsultacje z zainteresowanymi stronami.
    Wskazane są rożne warianty odnowy parku (łącznie z kosztem wykonania, z ilością wyciętych drzew) obowiązkowo z publicznym głosowaniem jak na przykład z budżetem publicznym.
    W Poznaniu takie konsultacje są normą, w Żarach to narazie chyba bardzo odległa przyszłość.

Napisz komentarz »