REKLAMA

Samorząd

Zaciskanie pasa po szprotawsku

Opublikowano 07 grudnia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 10 tys. zł zarobi miesięcznie nowy burmistrz Szprotawy.

Mirosław Gąsik będzie miał o około 1,5 tys. zł więcej miesięcznie niż jego poprzednik, Józef Rubacha.

Poprzedni burmistrz inkasował przez prawie całą kadencję ok. 12 tys. 300 zł miesięcznie, od tegorocznych wakacji – 8 tys. 600 zł. Radni obniżyli mu pensję w trosce o finanse gminy. Radni nowej kadencji już tacy zatroskani nie są, bo na piątkowej sesji (30.11.) bez zbędnej dyskusji postanowili dać M. Gąsikowi 9 tys. 660 zł plus dodatek stażowy. Razem – ponad 10 tys. zł.

– Nowy burmistrz nie będzie miał zastępcy, więc i tak wyjdzie oszczędniej – tłumaczy Andrzej Skawiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Zastępcy burmistrz co prawda mieć nie będzie, ale – przypomnijmy – zatrudnił już pełnomocnika ds. reorganizacji urzędu. Został nim Maciej Boryna, który był pełnomocnikiem komitetu wyborczego, z którego Gąsik startował w wyborach. Boryna urzęduje w gabinecie byłego wiceburmistrza, zarabiać ma ok. 6 tys. zł miesięcznie.

Troska o finanse

Sobie radni też planowali podwyższyć diety. Średnio o 200 zł. Jednak uchwała w tej sprawie w ostatniej chwili została wycofana z porządku obrad.  Obecnie radny dostaje 600 zł diety miesięcznie.

– Diety nie były podnoszone od 2006 roku, ich ostatnia regulacja była 12 lat temu. Jednak po zapoznaniu się z katastrofalną sytuacją gminy, wnioskuję do wszystkich radnych o wycofanie projektu uchwały – powiedział na początku sesji  przewodnicząc Rady Miasta, Andrzej Stambulski.

Radni jednogłośnie wycofali uchwałę, jednak niesmak pozostał. W imieniu radnych PiS-u z dziennikarzem skontaktowała się szefowa tej partii w Szprotawie, Ewa Gancarz.

– Byliśmy zszokowani takim pomysłem. Miało być ostre zaciskanie pasa i troska o finanse gminy. Tymczasem rządzący już na starcie planowali sobie podnieść diety, podobnie jak pensję burmistrzowi! – komentuje E. Gancarz. – Czy tak ma wyglądać wielkie oszczędzanie, jakie zapowiedział nowy burmistrz? – pyta.

Napisz komentarz »