REKLAMA

Aktualności, Polityka

Wybrał pensję zamiast diety

Opublikowano 30 listopada 2018, autor: Norbert Królik

Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, rezygnuje z mandatu radnego powiatowego, mimo że w wyborach uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów. Zastąpi go Bogdan Kępiński, który startował z tej samej listy, ale zdobył o ponad 1 tys. 100 głosów mniej.

Olaf Napiórkowski z Dobrego Miasta-Lepszego Powiatu, mimo że złożył ślubowanie radnego powiatowego na piątkowej (23.11) sesji, nie będzie dalej sprawował tej funkcji. Komisarz wyborczy wygasił mu mandat w związku z tym, że w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników wyborów O. Napiórkowski nie złożył wniosku o urlop bezpłatny w Starostwie Powiatowym, w którym jest zatrudniony na stanowisku sekretarza. W związku z tym, że decyzja komisarza wyborczego nie jest prawomocna, O. Napiórkowski mógł złożyć ślubowanie na pierwszej sesji i głosować. Ma też prawo odwołać się od niej, ale jak zapowiada, nie zrobi tego.

– Miałem zamiar złożyć mandat radnego, dlatego decyzja komisarza o jego wygaszeniu jest zgodna z moimi planami. W związku z tym nie zamierzam się od niej odwoływać – mówi O. Napiórkowski.

Wybiera pensję zamiast diety

Plan O. Napiórkowskiego to pozostać na stanowisku wiceburmistrza Żar z pensją około 10 tys. zł. Gdyby został radnym, to Danuta Madej, burmistrz Żar, musiałaby go zwolnić.

– Jeżeli po złożeniu ślubowania nadal będzie pełnił funkcję wiceburmistrza i nie zrezygnuje z mandatu radnego, burmistrz powinna go odwołać – tłumaczy Waldemar Gredka, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

Gdyby O. Napiórkowski chciał zatrzymać mandat radnego powiatowego, straciłby posadę wiceburmistrza wartą około 10 tys. zł. Nie mógłby również wrócić na stanowisko sekretarza powiatu, gdzie ma urlop bezpłatny i gdzie zarabiał około 8 tys. zł. Pozostałaby mu jedynie dieta szeregowego radnego w wysokości około 1 tys. 150 zł.

Chciał być starostą

O. Napiórkowski nie ukrywał przed wyborami, że jego celem jest zostać starostą. W październikowych wyborach do Rady Powiatu w okręgu obejmującym Żary zdobył 1.464 głosy, co stanowiło blisko 11 proc. wszystkich oddanych głosów i było najlepszym wynikiem spośród wszystkich kandydatów. Gdy jednak okazało się, że są niewielkie szanse na to, żeby Rada Powiatu wybrała go na starostę, postanowił pozostać wiceburmistrzem. Chęć dalszej współpracy z nim wyraziła D. Madej, która zapowiedział, że nie zamierza zmieniać swoich zastępców (drugim wiceburmistrzem w Żarach jest Patryk Faliński).

Drugi garnitur

Miejsce O. Napiórkowskiego w Radzie Powiatu po uprawomocnieniu się wygaśnięcia jego mandatu zajmie Bogdan Kępiński, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Wypoczynku w Żarach, który startował z tej samej listy, co O. Napiórkowski i miał na niej trzeci wynik. B. Kępiński zdobył 347 głosów, czyli o 1 tys. 119 głosów mniej niż O. Napiórkowski. Mimo to, jeszcze przed pierwszą sesją, był przymierzany do stanowiska wicestarosty, gdyby starostą został Dariusz Dyba. Wygrał jednak Józef Radzion, który na wicestarostę wytypował Małgorzatę Issel. Radni powiatowi poparli ten wybór.

Od oświaty i sportu

O. Napiórkowski w żarskim Urzędzie Miasta odpowiada za sprawy związane z oświatą, kulturą i sportem. To podległe mu wydziały organizują konkursy związane ze wspieraniem sportu i kultury w mieście.

komentarze »
  1. Żaranin 9 grudnia 2018 11:39 - Odpowiedź

    Oczekuję w obecnej kadencji od Burmistrza i zastępców profesjonalizmu oraz uzgadniania wszelkich projektów zmian w mieście z wyborcami.
    To nic nie kosztuje, a szacunek wyborcom się należy.
    Władza jest po to, żeby służyć wyborcom. Tak dla przypomnienia, gdyż po wyborach nasze władze szybko zapominają w jakim celu zostały wybrane.

  2. Ami 29 grudnia 2018 07:20 - Odpowiedź

    Lisek z niego. Żałosne.

Napisz komentarz »