REKLAMA

Aktualności, Polityka

Bitwa o powiat zakończona

Opublikowano 30 listopada 2018, autor: bj

Do fotela starosty powiatu żarskiego przymierzało się wielu. Kto triumfuje, a kto liże rany?

Jeszcze przed wyborami ambicje bycia starostą zgłaszał Olaf Napiórkowski (Dobre Miasto-Lepszy Powiat), wiceburmistrz Żar. Potem kandydatów przybywało. Starostą chciał być Tomasz Czajkowski, szef Prawa i Sprawiedliwości w powiecie żarskim, prezes Rynku Rolno-Towarowego w Zielonej Górze. Danuta Madej, burmistrz Żar, ogłosiła, że kandydatem Forum Samorządowego na starostę będzie Dariusz Dyba, policjant z Przewozu. Z kolei w interesie Janusza Dudojcia, byłego starosty, a obecnie burmistrza Lubska, było, by w fotelu starosty zastąpił go Józef Radzion (FS), dyrektor szkoły w Górzynie w gminie Lubsko.

Do pierwszej sesji (23.11.) trwały gorączkowe rozmowy przyszłych koalicjantów.

Pouczył kolegów

Sesja nowej Rady Powiatu Żarskiego rozpoczęła się od uwag Franciszka Wołowicza (SLD), który stwierdził, że radni nie mogą obradować według planu podpisanego przez Janusza Dudojcia, dotychczasowego starostę.

– Powinniśmy obradować według ustaleń komisarza wyborczego. W przeciwnym razie ktoś może podważyć wyniki głosowania. Dopiero po złożeniu ślubowania możemy sami ustalać porządek obrad – pouczał kolegów z Rady Powiatu.

Po konsultacji z radcą prawnym, radni postanowili z ostrożności skorzystać z jego rad.

Przeciwnicy z jednego klubu

Po złożeniu ślubowania radni przystąpili do wyboru przewodniczącego.

Elżbieta Haściło (SLD) zgłosiła kandydaturę Wiktora Kułdosza (SLD).

Jest radnym z wieloletnim doświadczeniem. Osobą, której leżą na sercu sprawy naszego powiatu – rekomendowała.

– Ja zgłaszam Franciszka Wołowicza. Jest samorządowcem nie wiem już od ilu lat, był posłem na sejm, radnym sejmiku województwa, burmistrzem. Jest doskonale wykształcony. A prywatnie gra na perkusji – polecała z kolei swojego kandydata Elżbieta Łobacz -Bącal (Dobre Miasto-Lepszy Powiat).

W tajnym głosowaniu wygrał W. Kułdosz. Dostał 12 głosów, a F. Wołowicz – 9.

Czterech na wice

Większa konkurencja była do funkcji wiceprzewodniczących. Małgorzata Issel (Koalicja Obywatelska) zaproponowała Tadeusza Kordylewskiego (KO).

To wieloletni, ceniony nauczyciel. Od 37 lat uczy szacunku do ojczystego języka i kultury – argumentowałaM. Issel.

– Ja wskazuję Romana Mazurkiewicza, pełnił funkcję radnego, jest aktywnym samorządowcem, był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu – wyliczała Anna Ślawska (DM-LP).

Kandydaturę Krzysztofa Czerniawskiego (PiS) z kolei dorzucił Tomasz Czajkowski (PiS).

– To społecznik, samorządowiec, były przewodniczący Rady Miasta w Lubsku – podkreślał T. Czajkowski.

Jako czwarty w stawce pojawił się Jarosław Dowhan (KO), zgłoszony przez Olafa Napiórkowskiego (DM-LP).

Najwięcej głosów zebrali K. Czerniawski (12) i T. Kordylewski (11) i to oni zasiedli za stołem prezydialnym R. Mazurkiewicz otrzymał 10 głosów, a J. Dowhan – 9.

Dwóch na starostę

Gdy przyszło do najważniejszego wyboru – starosty, do rywalizacji stanęli dwaj radni z Forum Samorządowego. Kandydaturę Józefa Radziona (FS) zgłosiła M. Issel.

– Pan Radzion był radnym przez pięć kadencji. To sprawny samorządowiec, dyrektor szkoły z ponad 20-letnim stażem, inicjujący wiele przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności – przekonywała zebranych M. Issel.

– Do stanowiska starosty proponuję Dariusza Dybę. Był radnym w kadencji 2014-2018, członkiem komisji problemowych, od 10 lat pełni funkcje kierownicze w strukturach żarskiej policji – mówiła Małgorzata Brzyśkiewicz (FS).

Gdy karty do głosowania zostały przygotowane, zrobiło się nerwowo, bo na sali zabrakło M. Issel.

– Zgłaszam wniosek o rozpoczęcie głosowania – odezwał się F. Wołowicz.

– A ja zgłaszam wniosek o odrzucenie pana wniosku – zareagował T. Kordylewski.

– Nie ma pan prawa! – wypalił F. Wołowicz.

Należy podkreślić, że gdyby głosowanie odbyło się bez M. Issel, mogłoby to mieć wpływ na wynik wyborów. Ta jednak za moment pojawiła się w sali, tłumacząc, ze podczas przerwy na korytarzy zatrzymał ją petent.

– Wobec tego przeprowadzimy głosowanie nad wnioskiem pana Wołowicza… – zaczął W. Kułdosz.

– Wycofuję go, bo jest bezprzedmiotowy – szybko stwierdził F. Wołowicz.

– Dziękuję, dobry człowieku. Wszyscy znamy pana porywczy charakter, ale należałoby się trochę powstrzymać – zrugał klubowego kolegę W. Kułdosz.

W tajnym głosowaniu J. Radzion otrzymał 12 głosów, natomiast D. Dyba – 9.

Kontra do końca

Nowo wybrany starosta J. Radzion zaproponował do zarządu powiatu: M. Issel jako wicestarostę oraz Marka Femlaka, T. Czajkowskiego i Michała Rudnickiego (FS) jako członków

Uchwała zatwierdzająca wybór zarządu jest formalnością, ale w tym przypadku część radnych do końca postanowiła stawiać kontrę. Przeciwni podjęciu uchwały byli: Maria Łaskarzewska (DM-LP), E. Łobacz-Bącal, R. Mazurkiewicz, natomiast M. Brzyśkiewicz wstrzymała się od głosu.

Dieta przewodniczącego Rady Powiatu wynosi 2 tys. 53 zł, wiceprzewodniczących – 1 tys. 597 zł, członków zarządu powiatu – 1 tys. 825 zł, przewodniczących komisji – 1 tys. 482 zł, a szeregowych radnych – 1 tys. 140 zł.

Napisz komentarz »