REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Będzie lotnisko i pole golfowe

Opublikowano 30 listopada 2018, autor: Norbert Królik

150 ha ziemi chce zagospodarować firma Wolin Real Estate budująca Osadę w Tyliczkach (gm. Lipinki Łużyckie). To tu ma powstać największy park wakacyjny w Europie!

14 tysięcy miejsc w domach i pokojach hotelowych. Własne lotnisko, prywatne jezioro o powierzchni 80 ha i pływające domy. Pole golfowe, strefa sportu i rekreacji, centrum handlowe. Tyle atrakcji planuje inwestor budujący osadę w Tyliczkach (13 km od Żar, gmina Lipinki Łużyckie).

Tyliczki liczą około 30 mieszkańców. To najmniejsza miejscowość w gminie Lipinki Łużyckie. Wkrótce może się to jednak zmienić. Trwa pierwszy etap prac przy budowie Osady Tyliczki.

Domy z gotowych elementów

– Inwestor zapewnił mnie, że wszystko idzie zgodnie z planem. Już w marcu przyszłego roku ma być gotowe jezioro o powierzchni około 8 ha, a na jego środku wyspa. Otrzymałem zapewnienie, że trwa produkcja prefabrykowanych domów, które staną wokół jeziora już w przyszłym roku. Na wyspie ma ich być 15, a na pozostałym terenie kolejnych 54 – mówi Michał Morżak, wójt Lipinek Łużyckich.

Pyta o Boruszyn

W pierwszym etapie ma być zagospodarowane 15 ha, ale łącznie teren parku wakacyjnego ma obejmować obszar 150 ha. A to jeszcze nie koniec.

– Inwestor  jest zainteresowany kolejną inwestycją w okolicach Lipinek Łużyckich. Pytał o tereny w kierunku Boruszyna – mówi M. Morżak. Wójt nie jest jednak do tego pomysłu nastawiony tak optymistycznie jak do inwestycji w Tyliczkach.

– Musimy wszystko przeanalizować, bo tam nie ma odpowiedniej infrastruktury. Gdyby taka inwestycja tam powstawała to musielibyśmy zapewnić jako gmina drogę czy wodociąg . Przeprowadzimy w tym temacie szerokie konsultacje – zapewnia M. Morżak.

Jak przekonuje M. Morżak mimo, że inwestycja jeszcze nie została zakończona gmina już odnosi korzyści.

– Wpływy z podatków już teraz wzrosną o 100 tys. zł. To dla tak małej gminy jak Lipinki bardzo dużo – przekonuje M. Morżak.

Według zapowiedzi wójta teren Osady ma być ogólnodostępny.

Napisz komentarz »