REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kara za spacer z psem

Opublikowano 23 listopada 2018, autor: jb

Jeżeli wyprowadzasz psa na spacer bez smyczy i kagańca, możesz zapłacić nawet 1 tys. zł grzywny. Jeżeli pies jest agresywny, kara wzrośnie do 5 tys. zł.

To samo dotyczy psów, które same wybiegają z domu na ulicę. Nie oznacza to jednak, że każdy spacer z psem bez smyczy zakończy się karą.

Każda rada miasta lub gminy uchwala przepisy, które regulują, w jaki sposób można wyprowadzać psa. W Żarach bez smyczy pies może chodzić np. na terenach zielonych, wyznaczonych, jeżeli właściciel potrafi nad nim zapanować. W Żaganiu zupełnie zabrania się wprowadzania psów np. na place zabaw, boiska przy szkołach, place przy urzędach.

Do tej pory na łamiącego przepisy policja i strażnicy miejscy mogli nałożyć mandat.

– To było maksymalnie 250 zł. Wyższą karę, grzywnę do 1 tys. zł, mógł nałożyć wyłącznie sąd – mówi Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej w Żaganiu. Przyznaje jednak, że zgłoszenia o nieprawidłowym wyprowadzaniu psów należą do rzadkości.

Obecnie, stawka mandatu pozostaje taka sama, ale sąd może na właściciela psa nałożyć karę rzędu 5 tys. zł, gdy np. nieprawidłowe wyprowadzanie psa notorycznie się powtarza i nie skutkują inne upomnienia, a zwierzak stanowi zagrożenie dla innych. Obowiązek noszenia kagańca dotyczy psów, których rasy uznane są za niebezpieczne (np. pitbull, rottweiler, owczarek kaukaski), ale także wszystkich, które po prostu zachowują się agresywnie wobec innych zwierząt i ludzi.

– Pomysł zasadniczo jest dobry. Pies musi być nauczony chodzenia na smyczy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pies też musi się po prostu wybiegać. W Żaganiu żadnego terenu wyznaczonego jako wybieg dla psów nie ma i żeby spokojnie pies pobiegał, tak żeby nikomu nie przeszkadzać, to trzeba szukać miejsca za miastem – mówi Paulina Onichimiuk z Żagania, właścicielka 6-letniej suni Fifi.

Napisz komentarz »