REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Niby mniejszość, a większość

Opublikowano 23 listopada 2018, autor: Justyna Bareła

Jedenastu nowych radnych ma gmina Małomice od wtorku, 20.11. Ślubowanie na swoją czwartą kadencję złożyła też burmistrz Małgorzata Sendecka.

Czworo radnych, którzy zostali ponownie wybrani, to kandydaci z komitetu burmistrz: Józef Chuchra, Józef Karpiński, Alicja Trąbska i Barbara Reguła. Po wyborach dołączyła do nich Grażyna Kolesińska.

Z komitetu radnego Pawła Gorzków, który starał się o fotel burmistrza, radnymi są: Jacek Polak, Leszek Lewandowski, Łukasz Cichanowicz, Tobiasz Ćwik, Bartłomiej Zarówny, Sebastian Lisowski.Utworzyli Klub Radnych Bliżej Ludzi.

Skład Rady Miasta uzupełnili: Artur Jurkowski (PiS), Eugeniusz Barylak (PSL) oraz Mirosław Lewandowski, który kandydował z własnego komitetu.

 

Dogadali się

Choć wydawało się, że burmistrz ma swoich radnych w mniejszości, głosowania poszły po jej myśli, bo zdobyła większość 8 głosów.

Już przy pierwszym głosowaniu, wyborze przewodniczącego,  P. Gorzków zakwestionował ważność kart, na których, oprócz pieczątki, swój podpis złożyli też członkowie komisji skrutacyjnej. Sprawę rozstrzygnęła radca prawny urzędu, Alina Kupis, która powiedziała, że komisja miała prawo podpisać się na kartach.

Większością 8 głosów przewodniczącym na kolejną kadencję wybrano J. Chuchrę. Jako drugi zgłoszony P. Gorzków otrzymał 7 głosów. Dwóch wiceprzewodniczących wybrano również większością 8 głosów. Zostali nimi A. Jurkowski oraz M. Lewandowski.

Pierwsza sesja nowej kadencji w Małomicach była nagrywana, ale nie było jeszcze sprzętu do liczenia głosów.

– Wynajęliśmy całą usługę za 650 zł miesięcznie. W tym jest nagrywanie i transmitowanie sesji oraz program do prowadzenia głosowań, który zostanie zainstalowany na służbowych tabletach, z których radni korzystają. Będzie działał na kolejnej sesji – zapewnia burmistrz M. Sendecka.

Zanim radni zbiorą się do głosowania na kolejnej sesji, będą mieli szkolenie z obsługi nowego sprzętu, które zaplanowano na dziś (piątek, 23.11.).

Najniższa dieta radnego w Małomicach wynosi 583 zł miesięcznie, przewodniczący otrzymuje 1 tys. 272 zł. Pensja burmistrz wynosi obecnie 10 tys. 180 zł.

Napisz komentarz »