REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Hieny na cmentarzu

Opublikowano 23 listopada 2018, autor: jb

Powyrywane krzyże, napisy, figurki Chrystusa. Wandale zniszczyli 30 nagrobków na iłowskim cmentarzu.

Zniszczone pomniki na grobach bliskich mieszkańcy zauważyli w niedzielę, 18.11.

– Szłam akurat na mszę o godz. 7:30, po mszy jak zwykle na cmentarz do rodziców. Jak zobaczyłam, że z pomnika zerwany jest krzyż, nogi się pode mną ugięły. Nie wiem, jakim trzeba być człowiekiem, żeby okradać zmarłych – mówi pani Ela.

Łącznie na cmentarzu uszkodzono ponad 30 pomników.

– Od poniedziałku zniszczenia zgłaszały nam kolejne osoby. Zrobiliśmy przegląd i oficjalnie zgłosiliśmy szkody policji. Zachęcam, żeby zrobiły to też prywatnie wszystkie osoby poszkodowane. Może jeszcze nawet ktoś nie miał okazji zauważyć zniszczeń – mówi Józef Brzezicki, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który administruje cmentarzem.

Zniszczone zostały głównie nagrobki w starej części cmentarza.

– Przeważnie w kwaterze D, w okolicach kaplicy. Podejrzewamy, że wandale weszli na cmentarz przez płot od strony pola, bo przecież bramy zawsze są zamykane na noc – dodaje J. Brzezicki.

Wandale zabrali to, co da się spieniężyć.

– W zasadzie poginęło wszystko to, co można sprzedać, czyli na przykład mosiężne krzyże, wizerunki Chrystusa, część napisów. Wszyscy tutaj jesteśmy zdziwieni. Do tej pory zdarzały się kradzieże kwiatów, stroików, raz mieliśmy zgłoszenie o zniszczonym nagrobku, ale taka masowa kradzież to coś nowego. Wiem, że o naszych stratach poinformowane są okoliczne skupy złomu, czekamy na wyjaśnienie sprawy – dodaje kierownik.

Złodziei szukają policjanci komisariatu w Iłowej.

Napisz komentarz »