REKLAMA

Wasze sprawy

Ogórek droższy od kurczaka!

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: jb

Za kilogram ogórków zapłacimy dziś już tyle, co za dwa kilogramy kurczaka. Drożeją pomidory i pietruszka, a będzie jeszcze gorzej.

Najpierw męczyły nas wysokie temperatury, potem rolnicy szacowali straty z powodu suszy, a teraz my jej skutki odczujemy w portfelach. Przez suszę rosną ceny warzyw i owoców.

Kilogram kurczaka w masarniach kosztuje średnio 7-50-7,90 zł za kg. Na promocje mogą sobie pozwolić markety, wtedy ceny mogą wahać się w okolicach 5 zł za kg. W takiej cenie kupimy obecnie m.in. kilogram białej rzepy, bo najtańsze pomidory zaczynają się od 5,50 zł za kilogram, ale cena tych malinowych sięga już nawet 12 zł/kg. Kilogram papryki kosztuje już około 11 zł. Za kilogram zielonego ogórka kupimy prawie dwa kilogramy kurczaka, bo ceny tego warzywa sięgają już 14 zł za kg. Około 10 zł/kg trzeba zapłacić też za korzeń pietruszki. Kapusta to wydatek rzędu średnio 7,50 zł za kilogram.

Na zakupy na żarskim targowisku pani Iza wybrała się w czwartek, 15.11.

– Faktycznie da się odczuć wyższe ceny warzyw i owoców. Niby wiadomo, że zawsze jest drożej zimą, ale nie aż tak. Jak za mały pęk szczypiorku trzeba zapłacić ponad 2 zł, to jest już faktycznie drogo. Z owoców najchętniej u mnie w domu jedzą jabłka. Ale marchew czy pietruszka też są mi potrzebne. Objadać może się nie będziemy, ale żeby chociaż starczyło tych warzyw na surówkę do obiadu, bo jak porównać ceny ogórka z kurczakiem, to faktycznie taniej wychodzi kupić mięso – mówi.

Rafał Staniszewski stawia na najniższe ceny.

– Ja kupiłem sobie słoninę do topienia, bo jest dobra na chlebie, a kosztuje poniżej 4 zł za kilogram. Ostatnio kupuję przeważnie jabłka, bo wychodzi nawet mniej niż 2 zł/kg – mówi.

Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, bo zgodnie z wyliczeniami GUS płacimy średnio o 1,5 procent więcej każdego miesiąca. Najwyższe podwyżki prognozowane są na początku przyszłego roku.

Napisz komentarz »