REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Smród zamiast czystego powietrza

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Norbert Królik

To miał być dzień czystego powietrza. Zamiast tego był smród i ponad 1 tys. procent przekroczenia normy pyłu w Żarach.

O ponad 1 tys. procent była przekroczona norma średnioroczna pyłu zawieszonego PM 2,5 w żarskim powietrzu w nocy ze środy (14.11) na czwartek (15.11). Stężenie bardzo drobnego pyłu, przedostającego się bezpośrednio z płuc do układu krwionośnego i powodującego spustoszenie w naszym organizmie, wynosiło 272 ?g/m?. Średnioroczna norma dla PM 2,5 wynosi 25 ?g/m?. Według Światowej Organizacji Zdrowia, pył zawieszony PM 2,5 jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń powietrza. Nawet krótkotrwałe narażenie na tak wysokie stężenia pyłu PM 2,5 powoduje wzrost liczby zgonów na choroby krążenia i choroby układu oddechowego.

– Zanieczyszczenia powietrza mają ogromny wpływ na samopoczucie naszych pacjentów, zwłaszcza dzieci, osób starszych czy osób z chorobami układu oddechowego czy krążenia – mówi mgr Małgorzata Harbin ze 105 Szpitala Wojskowego w Żarach.

Autobus na czyste powietrze

Władze Żar od lat spotykają się z zarzutem, że działania, które podejmują na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście, są niewystarczające. Program wymiany pieców na bardziej ekologiczne realizowany przez Urząd Miasta pozwala na wymianę około 100 palenisk rocznie i nie przynosi oczekiwanych efektów. W mieście są za to na potęgę wycinane drzewa zarówno na zlecenie urzędników, jak i za zgodą Urzędu Miasta przez prywatnych właścicieli nieruchomości.

Obchodzony 14 listopada dzień czystego powietrza był dobrą okazją do tego, żeby zainaugurować konkretne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Żarach, tymczasem żarscy urzędnicy ograniczyli się do zaproszenia na Rynek autobusu energetycznego.

– To pozorowanie działań, które niewiele daje. Wjeżdżając do Żar, od razu odczuwam, że tutaj gorzej się oddycha. Wczoraj wróciłam z Wiednia, gdzie uczestniczyłam w spotkaniu członków partii Zieloni z całej Europy i przedstawiłam problem zanieczyszczonego powietrza w Żarach, które należą do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – mówi Alina Rapacz z partii Zieloni.

Jesteśmy truci stale

Tylko w tym roku dobowa norma pyłu zawieszonego PM 10 była w Żarach przekroczona kilkadziesiąt razy. Do tego dochodzą przekroczenia dopuszczalnych norm rakotwórczego benzo(a)pirenu i ozonu. Żary, jak wynika z raportu opublikowanego w tym roku przez Europejską Agencje Środowiska, są jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Napisz komentarz »