REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wieża dostała imię

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Wieża ciśnień przy ulicy Rataja w Żarach od 12 listopada nosi imię generała Tadeusza Rozwadowskiego. Jej właściciel, Mirosław Guldziński, w rozmowie z „Regionalną” opowiada o tym, dlaczego ją kupił i jaki ma na nią plan.

Mirosław Guldziński jest rodowitym mieszkańcem Żar. Pasjonuje się historią, astronomią, górami i architekturą. Z zawodu jest elektrykiem, pracuje w firmie zajmującej się paliwami.

W 2017 roku za 200 tys. zł kupił wieżę ciśnień przy ulicy Rataja. Skąd taki pomysł?

– Urodziłem się w pobliżu, mój dziadek miał tam pola, a teraz niedaleko stoi mój dom – mówi M. Guldziński. – Ona od zawsze była w moim życiu. I kiedy tylko pojawiła się okazja, żeby ją kupić, nie mogłem jej przegapić. Ale gdyby nie moja wspaniała rodzina i żona, która zgodziła się na wzięcie hipoteki pod zastaw domu, nie mógłbym spełnić tego marzenia.

W poniedziałek, 12 listopada, wieża zyskała imię generała Tadeusza Rozwadowskiego. Pojawił się na niej informujący o tym napis.

– Gdy tylko kupiłem wieżę, wiedziałem, że musi mieć jakieś imię. Zacząłem szukać. Wieża z 1913 roku stoi przy ulicy Rataja, w pobliżu jest ulica Witosa. Studiując biografię tych polityków, natknąłem się na sylwetkę generała Tadeusza Rozwadowskiego, który został zapomniany. A to wielka i wspaniała postać. Był szefem sztabu podczas Bitwy Warszawskiej, poliglotą, obrońcą Lwowa. Zwróciłem się do jego rodziny z prośbą o zgodę na wykorzystanie jego imienia.

Tego dnia mieszkańcy Żar mogli wejść na wieżę i z wysokości 35 metrów podziwiać panoramę Żar. Czy właściciel planuje ją udostępniać?

– Nie śpieszę się z realizacją moich marzeń. Chciałbym, aby w przyszłości wieża służyła mieszkańcom miasta jako punkt widokowy, ponieważ roztacza się stamtąd bajeczny widok. Chciałbym też zrobić tam małe obserwatorium astronomiczne. Mogłyby tam przychodzić dzieci ze szkół. Jednak to odległe perspektywy. Obecnie moim zadaniem jest jak najlepsze zabezpieczenie wieży i zadbanie o nią – zastrzega pan Mirosław.

Napisz komentarz »