REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zaradna od kultury i oświaty

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Piotr Piotrowski

Beata Tołpa, dyrektorka żagańskiego Centrum Kultury, ciągnie na dwa etaty.

Do redakcji list napisał oburzony czytelnik. – „Czy to prawda, że pani dyrektor od żagańskiej kultury ma drugi etat w Szkole Podstawowej nr 3? Czy można łączyć te dwie funkcje? Kto kieruje Centrum Kultury, gdy pani Beata uczy dzieci w szkole?” – pyta żaganianin.

Beata Tołpa w Szkole Podstawowej nr 3 z początku miała 10 godzin tygodniowo, uczyła dwie klasy czwarte. Od nowego roku szkolnego ma już cały etat.

 – Zatrudnienie na etat wynikało z arkuszu organizacyjnego i zwiększonej liczby godzin języka polskiego. Oszczędniej było mi zatrudnić panią Beatę na cały etat i mieć dwóch nauczycieli – polonistów, niż zatrudniać kolejnego polonistę, na niepełny wymiar – tłumaczy Danuta Urban, dyrektorka SP nr 3.

Jak nas poinformowała Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta, burmistrz Daniel Marchewka wyraził zgodę na takie rozwiązanie.

– Była zgoda na podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez dyrektor Centrum Kultury, uznając, że nie będzie to kolidowało z obowiązkami pełnionymi w Centrum Kultury – informuje A. Zychla. – Dyrektor placówki ma nienormowany czas pracy i jak doskonale widać na przykładzie wszystkich miejskich uroczystości i wydarzeń, jest obecna wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne.

 – Zostałam poproszona przez panią dyrektor SP nr 3 o dodatkowe godziny, ale to nie znaczy, że pracę w szkole wykonuję kosztem Centrum Kultury. Często jestem w Centrum do godzin wieczornych, a także w weekendy – zapewnia B. Tołpa. – Nigdy nie zaniedbałam  swoich obowiązków. W weekendy, gdy zajmuje się sprawnym przeprowadzaniem imprez dla mieszkańców, nikt mi czasu nie liczy. Dyrektor salę po koncercie czy innym wydarzeniu  opuszcza ostatni, gdy zostanie pozamiatany ostatni okruszek z podłogi.

W ubiegłym roku dyrektorka z Centrum Kultury zarobiła 91 tys. 620 zł, co daje miesięcznie ok. 7,6 tys. zł, a z pracy polonistki w SP nr 3 (miała wtedy kilka godzin) –  9 tys. 883 zł.

Czy nowo wybrany burmistrz Andrzej Katarzyniec zgodzi się na podwójny etat dyrektorki? 

– Jeśli będą uwagi mieszkańców, trzeba będzie to rozstrzygnąć – mówi.

Napisz komentarz »