REKLAMA

Polityka

Wietrzenie spółek

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Piotr Piotrowski

W żagańskich spółkach i zakładach podległych miastu szykuje się wietrzenie i zmiany na prezesowskich stołkach.

Nowego prezesa będzie miało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych. Po tym, jak wypowiedzenie złożył jej prezes, Wojciech Szumski, konkurs na jego następcę ogłosiła rada nadzorcza spółki. Czy Szumski wystraszył się nowego burmistrza Żagania, Andrzeja Katarzyńca? Wszak to właśnie Szumski, cztery lata temu, jako ówczesny szef rady nadzorczej MPOiRD, wręczył dyscyplinarne zwolnienie z pracy Katarzyńcowi, który wtedy był prezesem. Rada zarzuciła Katarzyńcowi zmowę cenową w przetargu na zimowe utrzymanie dróg powiatowych. Prezes miał użyczyć sprzętu do tego zadania konkurencyjnej firmie z Wrzesin, która w rezultacie wygrała przetarg. Zdaniem rady nadzorczej – przez taki ruch prezesa, MPOiRD straciło zyski z akcji „Zima”. Sąd jednak nie uznał winy Katarzyńca. Zwolniony prezes dostał wówczas 43 tys. zł odszkodowania.

Teraz role się odwróciły. Katarzyniec został burmistrzem, a Szumski tłumaczy odejście nabyciem praw emerytalnych. 

 Ekspresowy konkurs

Informacja o konkursie na  następcę Szumskiego pojawiła się 13 listopada. Kandydaci na nowego prezesa mogą składać oferty do 26 listopada. Od kandydata wymaga się co najmniej 5-letniego stażu pracy oraz przedstawienia koncepcji funkcjonowania, zarządzania oraz rozwoju spółki na najbliższe trzy lata.

– Dziwi mnie pośpiech rady nadzorczej – komentuje A. Katarzyniec. – Chciałbym, aby konkurs wygrała osoba kompetentna, znająca się na gospodarce odpadami i ochronie środowiska.

Na giełdzie nazwisk na nowego prezesa MPOiRD wymienia się byłego prezesa innej miejskiej spółki, Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Wiesława Źrebca oraz byłego burmistrza Żagania, Sławomira Kowala.

Idą zmiany

Stołki szefów jednostek podległych Urzędowi Miasta mogą stracić również osoby z komitetu wyborczego Daniela Marchewki, czyli FZG Ludzi. Raczej przesądzony jest los Andrzeja Pilimona, prezesa spółki Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje i kandydata FZG Ludzi do Rady Powiatu. Jego następcą ma być człowiek z komitetu wyborczego Katarzyńca, Cyprian Maszlong, wieloletni pracownik ŻWiK-u. 

 – Zamierzam przeprowadzić audyty zarówno w spółkach, jak i w Urzędzie Miasta. Od ich wyników zależy, czy dojdzie do zmian – kwituje A. Katarzyniec.

Mówi się też, że Piotr Puchalski nie zagrzeje długo miejsca jako p.o. dyrektora w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Katarzyniec nie wyklucza, że przywróci na to stanowisko Bogdana Fryze, zwolnionego dyscyplinarnie przez jego poprzednika.

– Niewykluczone, że tak się stanie. Obecnie sprawa zwolnienia jest w sądzie pracy – dodaje Katarzyniec.

Gra jest warta świeczki, bo w MPOiRD prezes zarabia ok. 13 tys. zł, w ZGM – ok. 8 tys.

Napisz komentarz »