REKLAMA

Samorząd

Stołki już rozdane

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Piotr Piotrowski

Wszystkie funkcje w nowej Radzie Powiatu żagańskiego rozdane. Nowi radni złożą ślubowanie na sesji w piątek, 23 listopada.

Ostatnia tura rozmów w sprawie wyboru starosty, jego zastępcy i pozostałych osób do zarządu powiatu odbyła się w środę, 14 listopada. Radni obdzielili również wszystkie komisje. A jest ich w nowej kadencji aż osiem!

Tak jak przewidywaliśmy, starosta będzie spoza Rady Powiatu. To Henryk Janowicz, który przegrał wybory na wójta gminy Żagań i postanowił nie opuszczać stołka szefa powiatu. Aby było to możliwe, jego sześciu radnych z komitetu GiPPL (Maciej Boryna, Jacek Grzelak, Radosław Kwiecień, Sebastian Galasiak, Tomasz Niesłuchowski, Sylwester Michalak) musiało zawrzeć koalicję z PSL-em (Roman Śliwiński, Mariusz Krugły, Tomasz Hucał) oraz komitetem Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska (Artur Niezgoda, Anna Michalczuk, Cecylia Brodzińska, Justyna Socik).

– Poczekajmy do sesji, 23 listopada  – mówi tajemniczo, H. Janowicz.

– Rozmowy długo się toczyły. Henryk był najlepszym kandydatem na to starostę i nim zostanie – zdradza R. Śliwiński.

Wicestarostą będzie A. Michalczuk, ponadto do zarządu wejdą: R. Śliwiński (członek etatowy) oraz R. Kwiecień i M. Krugły (nieetatowi). Przewodniczącym Rady Powiatu zostanie S. Galasiak, jego zastępcami – T. Hucał i M. Boryna. Przewodniczącymi komisji: C. Brodzińska (oświaty, kultury i kultury fizycznej), A. Niezgoda (porządku publicznego i bezpieczeństwa), J. Grzelak (budżetu i finansów), P. Ciołka (gospodarki i infrastruktury), P. Kowalski (zdrowia i polityki prorodzinnej),  J. Socik (skarg), S. Michalak (rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska) oraz T. Niesłuchowski (rewizyjna).

Starosta może liczyć na pensję rzędu 10 tys. 620 zł miesięcznie, jego zastępca – ok. 9 tys. zł, etatowy członek zarządu powiatu – ok. 8 tys. zł. Najniższa dieta radnego to 1 tys. 485 zł na rękę. Przewodniczący komisji dostaje 1 tys. 592 zł, wiceprzewodniczący Rady Powiatu ? po 1 tys. 932 zł), a przewodniczący Rady Powiatu zgarnia 2 tys. 254 zł.

Z niczym zostaną dwaj radni z PiS-u: Jerzy Bielawski i Leon Cuprych oraz FZG Ludzi – Zbigniew Białkowski i Paweł Chylak. Szczególnie przegranym może się czuć L. Cuprych, który w mijającej kadencji był członkiem zarządu.

Napisz komentarz »