REKLAMA

Aktualności, Polityka

Polowanie na głosy

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Norbert Królik

Kto zdobędzie stołek przewodniczącego Rady Miasta w Żarach? Decydująca w mieście fucha warta jest 2 tys. zł miesięcznie. Trwają ostre targi. Kandydatury na przewodniczącego są dwie – Marian Popławski z Forum Samorządowego i Adrian Jaworski z PiS.

Inauguracyjna sesja nowej Rady Miasta odbędzie się we wtorek, 20.11. Do tej pory radni będą chcieli podzielić między siebie stołki. Kto i z kim się dogaduje?

– Chcemy mieć realny wpływ na to, co się dzieje w mieście – mówi Adrian Jaworski, wybrany do Rady Miasta w Żarach z listy PiS. Oprócz niego partia ma jeszcze 4 radnych.

Po 5 radnych wprowadziły do Rady Miasta rządzące do tej pory Forum Samorządowe i Dobre Miasto-Lepszy Powiat, a po 2 – Koalicja Obywatelska, Tobie i Miastu oraz SLD. Łącznie w Radzie Miasta zasiada 21 radnych. Większość potrzebna do wybrania przewodniczącego to 11 głosów.

Chcą rozdawać karty

Jak, według radnych z PiS, miałby wyglądać ich wpływ na rządzenie? 

– Jesteśmy w komfortowej sytuacji. Stworzyliśmy porozumienie 11 radnych. Chcemy wspólnie działać na rzecz miasta – zapewnia Tadeusz Płóciennik z PiS. 

Kandydatem „11” na przewodniczącego Rady Miasta jest A. Jaworski. W skład porozumienia wchodzą: Magdalena Lenczyk, Joanna Werstler-Wojtaszek, T. Płóciennik, Jacek Stroynowski, A. Jaworski (wszyscy PiS), Edyta Gajda, Arkadiusz Lis (oboje TiM), Marcin Grubizna, Anna Słodkowska (oboje Koalicja Obywatelska), Lucyna Grzybowicz, Piotr Czerwiński (oboje SLD).

Brakuje jednego

Kontrkandydatem Jaworowski ma być Marian Popławski z Forum Samorządowego, z którego wywodzi się również Danuta Madej, burmistrz Żar.

– Potwierdzam, że zostałem wytypowany przez Forum Samorządowe i Dobre Miasto-Lepszy Powiat na kandydata na przewodniczącego – mówi Popławski, dotychczasowy przewodniczący. 

Problem w tym, że te dwa ugrupowania mają zaledwie 10 głosów. Oprócz M. Popławskiego radnymi Forum Samorządowego są: Halina Majeryk, Aleksander Słowikowski, Bogdan Hadryś i Zbigniew Żychowski. Dobre Miasto-Lepszy Powiat reprezentują: Łukasz Matyjasek, Robert Dziadul, Grzegorz Chmielewski, Dominika Rezlerska i Dawid Polok.

Koalicja czy polowanie ?

Po zmroku, we wtorek (13.11), w żarskim Ratuszu doszło do spotkania przedstawicieli PiS z radnymi FS i DM-LP. 

– Zależy nam na stworzeniu koalicji trzech „piątek” – mówi M. Popławski, mając na myśli liczbę radnych z trzech największych ugrupowań. Nie jest to jednak proste, bo PiS za udział w koalicji chciałby dostać stanowisko wiceburmistrza, a D. Madej już zapowiedziała, że na stanowiskach pozostaną jej dotychczasowi zastępcy, Olaf Napiórkowski i Patryk Faliński.

– Nie mówimy o nazwiskach, ale zrobiliśmy drugi wynik w Żarach i myślimy o proporcjonalnym rozdziale odpowiedzialności, żebyśmy mogli mieć wpływ na działalność w Żarach – zastrzega Tomasz Czajkowski, szef PiS w powiecie żarskim. 

Na razie jednak przedstawiciele PiS nie usłyszeli zadowalających propozycji. To może doprowadzić do próby przeciągnięcia pojedynczego radnego na drugą stronę. Najczęściej jako osobę, na którą ma być przeprowadzone polowanie, wymienia się M. Lenczyk z PiS, która już wcześniej deklarowała, że jest w stanie poprzeć kandydaturę M. Popławskiego na przewodniczącego.

– Rozmawiamy, wzajemnie się przekonujemy – mówi M. Lenczyk. 

Pójdzie na starostę?

Coraz głośniej mówi się o tym, że w zamian za poparcie PiS w Radzie Powiatu dla O. Napiórkowskiego jako kandydata na starostę, stanowisko wiceburmistrza mógłby w jego miejsce dostać T. Płóciennik.

– Nie mogę wykluczyć takiego rozwiązania – mówi T. Płóciennik.

 O. Napiórkowski twierdzi co innego. 

– Ja się nigdzie z Urzędu Miasta nie wybieram. Już powiedziałem, że pozostanę wiceburmistrzem. Może jak ktoś planuje miejsce dla mnie, to najpierw niech ze mną porozmawia – nie ukrywa zaskoczenia takimi doniesieniami O. Napiórkowski, który zdobył mandat radnego powiatowego, ale nie chce go sprawować, bo musiałby zrezygnować ze stanowiska wiceburmistrza Żar.

Dwie pary

Do fotela żarskiego starosty (za 11 tys.zł miesięcznie) przymierzani są również Dariusz Dyba i Józef Radzion, obaj z Forum Samorządowego. Jeżeli starostą zostałby Dyba, to jego zastępcą miałby być Bogdan Kępiński z DM-LP, który do Rady Powiatu wszedłby po rezygnacji z mandatu O. Napiórkowskiego. Gdyby starostą został Radzion, to jego zastępcą zostałaby Małgorzata Issel z Koalicji Obywatelskiej. Decydująca sesja Rady Powiatu już w piątek, 23.11.

Napisz komentarz »