REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Lekarz przyjmie cię za rok

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: jb

Do okulisty w Żarach załapiesz się w grudniu, ale… przyszłego roku. W Żaganiu do endokrynologa – też pod koniec grudnia 2019 roku, ale na kontrolne wizyty zapisy są już na rok 2020.

W powiecie żarskim również długo trzeba poczekać na wizytę do endokrynologa. Terminy wyznaczane są obecnie na drugą połowę października przyszłego roku. Ortopeda znajdzie dla nas czas w drugiej połowie maja. Do reumatologa poczekamy na wizytę do pierwszej połowy sierpnia. To właśnie do tego specjalisty kolejka wydłużyła się najbardziej w ciągu trzech miesięcy. Gdy umawialiśmy się na wizytę w sierpniu, mogliśmy liczyć na wizytę w połowie grudnia, teraz czas oczekiwania przedłużył się o dziewięć miesięcy.

W powiecie żagańskim najdłużej poczekamy do endokrynologa, bo do końca 2019 roku, są już też zapisy na 2020 rok. W lipcu możemy liczyć na wizytę u urologa. Zapisy do neurologa są na połowę czerwca, a w drugiej połowie maja można liczyć na wizytę u ortopedy i alergologa. W porównaniu do sierpnia, najdłużej, bo o trzy miesiące, wydłużył się czas oczekiwania na wizytę u neurologa.

 

Czekaj albo płać

Pacjentom pozostaje czekać. I kląć pod nosem.

– U endokrynologa byłam ostatnio na początku 2017 roku. Wizytę miałam przekładaną dwa razy. Czekam cierpliwie, bo w moim przypadku to tylko badania kontrolne. Mam nadzieję, że do stycznia, na kiedy jestem zarejestrowana, już się nic nie zmieni – mówi Aleksandra Pawęska.

Pani Ewelina z Małomic w środę, 14.11. ,w Żaganiu chciała się zapisać do kardiologa.

– Miałam do wyboru 27 lutego albo pierwszy tydzień marca. Nie będę tyle czekać, pójdę prywatnie. To moja pierwsza wizyta i nie będę sobie dokładać stresu, wolę zapłacić – mówi.

Do kardiologa umawia się też Stefan Papież.

– Jestem po operacji wstawienia bajpasów. Wizyty mam co pół roku i są w miarę planowe. Raz miałem przełożony termin przez szpital i czekałem w sumie trzy miesiące dłużej – mówi.

– Przyszedłem akurat zarejestrować się do pulmonologa. Mam wizytę w ostatnim tygodniu przed świętami. Bardziej martwi mnie to, że w Żaganiu nie ma już bezpłatnego okulisty. Teraz każda wizyta to wyprawa do Żar. Mam ponad 80 lat, jazda autobusem,to już dla mnie żadna atrakcja. Wolałbym lekarza na miejscu – dodaje Andrzej Trela.

 

Podejrzyj kolejkę

Od lipca pierwszeństwo do wyznaczenia terminu wizyty (do siedmiu dni od rejestracji) mają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Wcześniej z takich przywilejów korzystali m.in. weterani albo kobiety w ciąży. Kolejki jednak nie maleją.

NFZ jako przyczynę długich kolejek wskazuje m.in. brak lekarzy specjalistów, którzy wolą pracować za granicą niż w Polsce. Ci, którzy zostali, nie są w stanie przyjąć wszystkich pacjentów jednego dnia, więc na wizytę trzeba czekać -W naszym województwie jest ciągle zbyt mało lekarzy specjalistów.- mówi  Joanna Branicka, rzecznik prasowy NFZ w Zielonej Górze.

Jeżeli nie wiemy, gdzie dzwonić, gdy potrzebujemy szybszego terminu np. do kardiologa, można to sprawdzić w internecie. Na stronie internetowej NFZ jest Informator o Terminach Leczenia. Można tam porównać , ile osób czeka w kolejce do konkretnego specjalisty w konkretnym szpitalu lub przychodni.

Od wtorku, 13.11., NFZ ma także nowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590, na której w godz. 8:00-16:00 można poprosić o pomoc w znalezieniu np. najbliższego szpitala i terminu najbliższej wizyty. 

 

*Dane w tabelach aktualne na wtorek, 13.11.

Poradnie 105. Szpitala Wojskowego w Żarach Termin wizyty
Okulistyczna grudzień 2019 roku
Endokrynologiczna druga połowa października
Reumatologiczna pierwsza połowa sierpnia
Ortopedyczna druga połowa maja
Pulmonologiczna koniec kwietnia
Neurologiczna pierwsza połowa kwietnia
Kardiologiczna koniec stycznia
Urologiczna połowa stycznia
Stomatologiczna koniec grudnia 2018 roku
Dermatologiczna druga połowa grudnia
Diabetologiczna 3 tygodnie czekania
Laryngologiczna 3 dni czekania

Poradnie Szpitala na Wyspie w Żarach Termin wizyty
Neurologiczna koniec stycznia 2019
Diabetologiczna druga połowa stycznia
Ginekologiczna 3 tygodnie czekania

Poradnie 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu Termin wizyty
Endokrynologiczna druga połowa grudnia 2019
Urologiczna pierwszy tydzień maja
Neurologiczna połowa czerwca
Ortopedyczna koniec maja
Alergologiczna druga połowa maja
Kardiologiczna początek marca
Pulmonologiczna pierwsza połowa grudnia 2018
Dermatologiczna dwa tygodnie czekania
Diabetologiczna pięć dni czekania

Napisz komentarz »