REKLAMA

Polityka

Szprotawskie układanki

Opublikowano 16 listopada 2018, autor: Piotr Piotrowski

Czy nowy burmistrz Szprotawy będzie miał większość w Radzie Miasta? Fiaskiem zakończyły się rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością. Trzeba szukać innych sprzymierzeńców.

Mirosław Gąsik może liczyć na 9 radnych z trzech komitetów, wspierających go w wyborach na burmistrza: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szprotawskiej (Janusz Biliński, Piotr Siuda, Andrzej Stambulski), Szansa dla Szprotawy (Andrzej Skawiński, Szymon Matuszewski, Jerzy Chmara) oraz Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom (Roman Pakuła, Marcin Chmura, Mirosław Gąsik). Do większości w Radzie Miasta brakuje mu dwóch radnych.

– Rozmawialiśmy ze wszystkimi, ale niektórzy mieli wygórowane żądania, niemożliwe do spełnienia – mówi J. Chmara z Szansy dla Szprotawy.

Jak się dowiedzieliśmy, fiaskiem zakończyły się rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością (4 radnych: Małgorzata Łazarczyk,  Bożena Wójcik-Wojtkowiak, Piotr Płaskociński, Józefa Śliska), dlatego ludzie Gąsika próbują zawrzeć porozumienie z trzema radnymi z komitetu Grono to My (Bartłomiej Grono, Ireneusz Ganczar, Stefan Gołek).

– Jesteśmy po słowie. Dajemy nowemu burmistrzowi kredyt zaufania i wesprzemy go, ale pod warunkiem, że będzie rzetelnie realizował swoje obietnice – mówi I. Ganczar. I zastrzega: – Wchodząc do jego koalicji, nie chcemy w zamian żadnych stołków.

 

Nie wykluczają

Jak zachowają się w tej sytuacji radni z komitetu wyborczego ustępującego burmistrza, Józefa Rubachy (J. Rubacha, Monika Biazik, Stanisław Rosół, Władysław Sobczak, Maciej Siwicki)?

– Z nami nikt nie rozmawiał, chyba że z pojedynczymi radnymi, ale o tym nie wiem – mówi Rubacha.

– Niczego nie wykluczamy, jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, oczywiście dla dobra gminy – mówi z kolei radna M. Biazik.

Najprawdopodobniej pracami Rady Miasta będzie kierować albo jej dotychczasowy przewodniczący, Andrzej Skawiński, albo Andrzej Stambulski. Nowi radni oraz burmistrz zostaną zaprzysiężeni na sesji w środę, 21 listopada. Początek obrad w sali kolumnowej szprotawskiego Ratusza – godz. 12.00.

Napisz komentarz »