REKLAMA

Wasze sprawy

Kochał gminę i pracę na roli

Opublikowano 09 listopada 2018, autor: Piotr Piotrowski

Zmarł nagle, na zawał. Były wójt gminy Wymiarki, a także jej radny i rolnik, Henryk Zołotucha, zmarł w wieku 63 lat.

Zołotucha odszedł w poniedziałek, 5 listopada, wieczorem.

– Mąż nigdy nie chorował. Miał rozległy zawał. Odszedł tak szybko… – mówi żona byłego wójta. – To ogromny ból stracić męża.

Jak podkreślają mieszkańcy, pan Henryk oddał serce gminie. W latach 2006-2010 był jej wójtem, a wcześniej – urzędnikiem i przewodniczącym Rady Gminy. Zasiadał również w radzie nadzorczej iłowskiego Banku Spółdzielczego, Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wymiarkach oraz Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Iłowej.

– Przede wszystkim zapamiętam go jako zapalonego rolnika. Zaopatrywał całą gminę w ziemniaki – opowiada Zdzisław Lubas, który był wójtem gminy kadencję przed Zołotuchą i współpracował z nim w Radzie Gminy, gdy pan Henryk  jej przewodniczył. – Sam je zbierał z pola, dźwigał i roznosił po domach. Złoty chłop. Uwielbiał pracę na roli, jazdę na ciągniku,  zasłynął w gminie tym, że jako jeden z pierwszych posadził swój las. Zresztą rolnictwo miał we krwi, smykałkę do tego odziedziczył po dziadku, pradziadku.

Lubas opowiada również o współpracy z Zołotuchą w Radzie Gminy.

– Choć byliśmy w przeciwnych obozach, w kadencji 2002-2006, potrafiliśmy zdobyć ok. 4 mln zł netto dla gminy ze środków unijnych. To były pionierskie lata, jeśli chodzi o takie wsparcie. Trochę się wtedy spieraliśmy, ale z korzyścią dla gminy i jej mieszkańców – kwituje Lubas.

– Będzie nam go brakowało – dodaje Tadeusz Walczak, pierwszy wójt gminy Wymiarki.

– O tym, że zmarł, dowiedziałem się od znajomego, dzień po. Powiedział do mnie: „Tadek, ciekawe,  kto nam teraz ziemniaki będzie sprzedawał?” – mówi. – Dla mnie Henryk był nie tylko wspaniałym rolnikiem, ale i oddanym gminie lokalnym patriotą. Udzielał się na wielu płaszczyznach.

H. Zołotucha zostanie pochowany dziś (piątek, 9.11., godz. 12.00), na cmentarzu w Witoszynie.

Napisz komentarz »