REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pan na włościach

Opublikowano 09 listopada 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Czy urzędnicy są dla ludzi, czy ludzie dla urzędników?

Alina i Marek Rapacz, Danuta Styś i Remigiusz Krajniak wybrali się do Urzędu Miasta w Żarach we wtorek (6.11) przed południem. W sekretariacie dowiedzieli się, że w sprawie wycinki drzew w parku przy al. Jana Pawła II, o której chcieli porozmawiać, mogą udać się do naczelnika Rafała Fularskiego.

– Naczelnika spotkaliśmy na schodach w drodze do jego gabinetu – mówi M. Rapacz. – Od samego początku był nieprzyjemny. Zaczął z nami rozmawiać na tych schodach. Zapytałem, czy to zwyczajowy sposób przyjmowania petentów. Dopiero wtedy zaproszono nas do pomieszczenia.

Wojenka na pisemka

To, że mieszkańcom Żar udało się porozmawiać z urzędnikiem, nie znaczy, że rozmowa była satysfakcjonująca. Walczący o jakość powietrza w Żarach chcieli zobaczyć dokumenty związane z wycinką drzew.

– Proszę złożyć pismo z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej – skomentował prośbę R. Fularski

– Czasy, w których wszystko trzeba było składać na piśmie, już minęły. Jestem w urzędzie, zwracam się do urzędnika, więc to wystarczy – odpowiedział M. Rapacz.

– Nie wiem, jak było kiedyś – stwierdził R. Fularski. – Nie żyłem w słusznie minionej epoce. Teraz jesteśmy zobligowani działać zgodnie z przepisami.

– Proszę mi pokazać zapis, który mówi, że wniosek ma być złożony na piśmie. Nie ma takiego, znam przepisy – ripostował M. Rapacz

Gdy M. Rapacz postawił na swoim, naczelnik nieco zmienił zdanie.

– Owszem. Może pan złożyć wniosek ustnie, ale ja go i tak muszę przekazać do moich koleżanek z wydziału zajmującego się udostępnianiem informacji publicznych i nie odpowiem osobiście – zastrzegł Fularski.

Troszkę jednak pamięta

R. Fularski urodził się w 1973 roku, ma 45 lat. W 1989 roku miał już 16 lat, więc co nie co pamiętać powinien. W 2017 roku R. Fularski zarobił w Urzędzie Miasta 104 tys. zł, a to daje średnio 8 tys. zł wynagrodzenia miesięcznie. Za takie pieniądze można grzecznie? Można!

Napisz komentarz »